RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trwa walka o życie byłego kierowcy Formuły 1. Papież Franciszek wysłał do niego list

Do wypadku doszło podczas zawodów „Obiettivo Tricolor” (fot. David Rosenblum/Icon Sportswire via Getty Images))

Papież Franciszek napisał wzruszający list do walczącego o życie byłego kierowcy Formuły 1 Alessandro „Alexa” Zanardiego, który kilka dni temu uległ ciężkiemu wypadkowi drogowemu. Argentyński duchowny znalazł się na okładce środowego wydania „La Gazzetta dello Sport”.

Były kierowca Formuły 1 operowany po wypadku. Jest w poważnym stanie

Alex Zanardi, były kierowca Formuły 1 i złoty medalista paraolimpijski, przeszedł trzygodzinną operację w szpitalu w Sienie. Jego stan lekarze...

zobacz więcej

„Uczyniłeś niepełnosprawność lekcją dla ludzkości” – przekazał w liście do złotego medalisty igrzysk paraolimpijskich papież, zapewniając, że modli się o jego powrót do zdrowia oraz za jego rodzinę. „Jesteś życiowym zwycięzcą” – to kolejny z cytatów zamieszczony we włoskich mediach.

53-letni Zanardi jest w stanie śpiączki farmakologicznej, a do szpitala w Sienie z ciężkimi urazami głowy trafił w piątek; wieczorem przeszedł operację neurochirurgiczną. We wtorek lekarze informowali, że grozi mu utrata wzroku. Do wypadku doszło podczas zawodów „Obiettivo Tricolor”. Impreza, w formie sztafety przemierzającej Włochy z północy na południe, ma za zadanie promocję sportu niepełnosprawnych.

Zanardi, który w 2001 roku stracił obydwie nogi w wypadkowi na torze samochodowym w Niemczech, był jej inicjatorem i jednym z 50 uczestników. Zdaniem świadków, w pewnym momencie, na niebezpiecznym zjeździe, stracił kontrolę nad rowerem, przewrócił się i „rozbił na ciężarówce”. Kierowca tego pojazdu próbował jeszcze skręcić, ale nie zdołał uniknąć wypadku.

Tragiczny wypadek na ściance wspinaczkowej. Mistrzyni świata miała 16 lat

16-letnia Luce Douady, mistrzyni świata we wspinaczce, zginęła w wypadku na ściance w rejonie skałkowym w Saint-Pancrasse, w dolinie Grésivaudan...

zobacz więcej

Według jednego ze świadków, tuż przed zdarzeniem sportowiec nagrywał telefonem komórkowym. Wyjaśnił, że Zanardi nie spostrzegł, iż znalazł się na przeciwnym pasie jezdni.

W Formule 1 Zanardi startował – z przerwą – w latach 1991-99, a jego najlepszym miejscem było szóste w Grand Prix Brazylii w 1993 r. Po utracie nóg wrócił na tory wyścigowe, startując specjalnie przystosowanym autem. Od 2005 r. startował w mistrzostwach świata samochodów turystycznych (WTCC) jako kierowca fabrycznego zespołu BMW, odnosząc cztery zwycięstwa. Zrezygnował z rywalizacji w 2009 r.

Zainteresował się rywalizacją ze sportowcami niepełnosprawnymi, startując na rowerze z napędem ręcznym. Zdobył w 2012 i 2016 r. cztery złote i dwa srebrne medale igrzysk paraolimpijskich w wyściach handbike'ów. Na koncie ma także zwycięstwa w maratonach w Rzymie (2010) i Nowym Jorku (2011).

źródło:

Zobacz więcej