RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Nie pojechał, żeby tanio kupić, drogo sprzedać”. Były szef MSZ o spotkaniu Duda-Trump

Prezydent Andrzej Duda w środę wieczorem czasu polskiego spotka się z Donaldem Trumpem (fot.  PAP/Radek Pietruszka)
Prezydent Andrzej Duda w środę wieczorem czasu polskiego spotka się z Donaldem Trumpem (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Pięć lat temu Polska była członkiem „klasy B” NATO, dziś jest pełnowartościowym – mówi Witold Waszczykowski. Były minister spraw zagranicznych wskazuje, że sukcesy ostatnich pięciu lat powinny przełożyć się na wynik wyborczy Andrzeja Dudy. – Mamy amerykański gaz, mamy nowe instrumenty współpracy regionalnej, jesteśmy dużo bardziej bezpieczni niż kiedyś, a to jest główna prerogatywa prezydenta, czyli dbanie o bezpieczeństwo Polski i zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi – podkreślił w RMF FM europoseł PiS.

Zyskują Duda i Trzaskowski. Sondaż cztery dni przed wyborami: rekordowa frekwencja

Na finiszu kampanii przed pierwszą turą wyborów prezydenckich zyskują zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i Rafał Trzaskowski – wynika z badania...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Andrzej Duda jest już w USA i wieczorem polskiego czasu spotka się z Donaldem Trumpem. Jak informował, rozmowy w Białym Domu będą dotyczyć energetyki, współpracy wojskowej i gospodarczej, walki z koronawirusem oraz bezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych 5G.

– Prezydent nie jest komiwojażerem, który jedzie, żeby tanio kupić, drogo sprzedać. Prezydenci podpisują deklaracje, wytyczają kierunki współpracy realizowane później przez rządy – uczulał w radiowym wywiadzie były szef polskiej dyplomacji.

Witold Waszczykowski podkreśla jednak, że naprzeciw polskim planom modernizacji armii i zakupu nowoczesnego uzbrojenia wychodzą Amerykanie, którzy „mają takie uzbrojenie i chcą je sprzedać”. – Nie mamy równoległej oferty Europy; mamy do wyboru drogi i stary sprzęt francuski lub długoletnie programy rozwoju europejskiego – powiedział.

W ocenie Waszczykowskiego, na głosy na Andrzeja Dudę w wyborach prezydenckich powinny przełożyć się sukcesy pięciu lat jego kadencji.

Prezydent o wizycie w USA: Energetyka, cyberbezpieczeństwo, współpraca medyczna

Na pewno będziemy mieli dobre spotkania, bardzo merytoryczne, w bardzo mocnej reprezentacji – ocenił po przylocie do Waszyngtonu prezydent Andrzej...

zobacz więcej

Wskazał przy tym m.in. na wzmocnienie obecności amerykańskiej armii w naszym kraju, choć nie tylko. – Mamy amerykański gaz, mamy nowe instrumenty współpracy regionalnej, takie jak Trójmorze, jesteśmy dużo bardziej bezpieczni niż pięć lat temu – wymieniał polityk.

Jak stwierdził, pięć lat temu Polska była członkiem „klasy B” NATO, a dziś jest „pełnowartościowym”. – Jesteśmy dużo bardziej bezpieczni niż kiedyś, a to jest główna prerogatywa prezydenta, czyli dbanie o bezpieczeństwo Polski i zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi – powiedział Waszczykowski.

– Większa obecność amerykańska, więcej inwestycji amerykańskich i więcej technologii powodują, że Polska staje się silniejszym partnerem we współpracy z Ameryką. Podnosi się również nasza ranga w Europie – zaznaczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej