Białoruska milicja zatrzymała stojących w kolejce do sklepu

Milicja jest wykorzystywana do tropienia opozycjonistów (fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH)

Około 20 osób oczekujących na ulicy w kolejce do sklepu z białoruskimi pamiątkami Symbal.by zostało zatrzymanych przez milicję we wtorek wieczorem. Wcześniej sklep, popularny w kręgach niezależnych i patriotycznych, ogłosił, że planuje zawieszenie działalności.

Białoruś. Kary za wspieranie prześladowanych aktywistów i polityków

Karami grzywny ukarały sądy na Białorusi co najmniej 40 osób w Mińsku i 20 poza stolicą za udział w akcjach solidarności, które odbyły się w...

zobacz więcej

Na prospekcie Maszerowa przed sklepem Symbal.by stało około 50 osób. W pewnym momencie na miejsce podjechał samochód milicji i zatrzymano – według świadków – około 20 zebranych. O zdarzeniu poinformowało Radio Swaboda na stronie internetowej.

Sklep Symbal.by miał problemy po tym, gdy zaczął sprzedawać koszulki nawiązujące do popularnego memu, krytycznego wobec prezydenta Alaksandra Łukaszenki.

Ponieważ w internetowych ankietach (nie były to badania socjologiczne) Łukaszenka wypadał niekorzystnie, w sieci pojawiło się hasło Sasza3proc. Symbal.by zaprojektował koszulkę z napisem Psicho3proc., gdzie zamiast rosyjskiej litery „z” była cyfra 3. „Psychozą” białoruski prezydent nazywał reakcję na epidemię koronawirusa w innych krajach, czyli na przykład wprowadzanie kwarantanny i lockdownu.

12 czerwca milicja skonfiskowała u kuriera Symbal.by 419 koszulek ze słynnym napisem. Oficjalnie złamano przepisy dotyczące transportu – informował wówczas właściciel sklepu Pawieł Bieławus. Potem do sklepu wkroczyły milicja i służby podatkowe, rozpoczęły się kontrole.

W końcu Bieławus zapowiedział, że zamierza zamknąć sklep 29 czerwca. Właśnie po tej informacji przed sklepem utworzyła się długa kolejka.

źródło:

Zobacz więcej