RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Narkotyki, broń, materiały wybuchowe. „Pezety” zajęły się dwoma gangami

Najnowsze

Popularne

O popełnienie blisko 100 przestępstw lubelskie „pezety” Prokuratury Krajowej oskarżyły 21 osób z dwóch gangów działających na Mazowszu. Grupy produkowały i sprzedawały narkotyki, handlowały też bronią i materiałami wybuchowymi. Podczas akcji przeciwko gangsterom zlikwidowano nielegalne laboratorium i przejęto znaczne ilości amfetaminy.

CBŚP złapało mazowieckiego „Jokera”

Dziesiątki kilogramów narkotyków wprowadził do obrotu gang „Jokera” i „Młodego”, rozbity w ostatnich dniach przez CBŚP i Prokuraturę Krajową. W...

zobacz więcej

Na trop gangów działających na obszarze powiatów: radomskiego, grójeckiego, białobrzeskiego i wareckiego wpadli policjanci z CBŚP i Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Oba zajmowały się handlem znacznymi ilościami narkotyków. Z tym, że jeden był solidnie uzbrojony i nie stronił od przemocy.

Dla obu band początkiem końca działalności była operacja CBŚP z 5 lutego 2019 roku. Wtedy to uderzono w gang „Jokera” i „Młodego”. Sygnałem do zatrzymań była tajna operacja. Policjanci udający gangsterów umówili się z prawdziwymi przestępcami na zakup 30 kilogramów amfetaminy. Gdy tylko strony dobiły targu, kupcy pokazali policyjne legitymacje, a handlarze zostali „zdjęci” przez funkcjonariuszy.

Podczas akcji zatrzymano 13 osób. Policjanci zabezpieczyli prawie 62 kilogramów amfetaminy, kokainę, marihuanę, sześć sztuk broni palnej, amunicję i różnego rodzaju materiały wybuchowe. Broń, amunicja oraz materiały wybuchowe pochodziły między innymi od osób zajmujących się „wykopkami” materiałów z czasów II Wojny światowej.

„Vatsterom”, którzy wyłudzili ponad 20 milionów złotych grozi 25 lat więzienia

Nawet 25 lat więzienia grozi ośmiu członkom gangu wyłudzającym zwrot VAT na fikcyjnym, tzw. karuzelowym obrocie towarami spożywczymi. Z aktu...

zobacz więcej

Sprzedali narkotyki za kilka milionów

Śledczy z lubelskich „pezetów” ustalili, że oba gangi działały od stycznia 2016 roku. Gangsterzy wprowadzili do obrotu znaczne ilości narkotyków, w tym ponad 80 kilogramów amfetaminy, której wartość oszacowano na 4 miliony złotych. Grupy zajmowały się sprzedażą hurtową narkotyków syntetycznych, ale miały także własną sieć dystrybucji detalicznej. Zajmowało się tym kilkudziesięciu „pokemonów” (tak w półświatku nazywa się dilerów). Oferowali oni, poza „popularną” amfetaminą, także marihuanę oraz kokainę.

Prokuratorom i policjantom udało się namierzyć i zlikwidować nielegalne laboratorium amfetaminowe. Przestępcza manufaktura działała w Głuchowie. Zabezpieczono w niej różnego rodzaju sprzęt przerobiony i przystosowany do wytwarzania narkotyków, wagi, butelki, pojemniki, lodówki, odzież ochronną oraz kilkadziesiąt litrów chemikaliów między innymi w postaci kwasu solnego i siarkowego, wodorotlenku sodu, chlorku metylenu i metyloaminy. Przejęto także osiem kilogramów gotowej już amfetaminy.

Prawdopodobnie jedna z grup planowała poszerzyć swoją działalność o produkcję innych używek. Policjanci CBŚP przejęli bowiem podczas jednego z przeszukań między innymi maszynę do produkcji papierosów i krajankę tytoniową. Tego „biznesu” przestępcom nie udało się jednak uruchomić.

Sprzedali ponad pół tony dopalaczy wartych 14 mln zł

Lubelskie „pezety” skierowały do sądu akt oskarżenia przeciwko gangowi Andrzeja Ł., który sprzedał w ciągu czterech lat ponad 680 kg dopalaczy o...

zobacz więcej

Niemal sto przestępstw

Aktem oskarżenia, które lubelskie „pezety” skierowały do Sądu Okręgowego w Lublinie, objęto 21 osób. Zarzucono im popełnienie 96 przestępstw w tym między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym mającej na celu handel narkotykami, bronią, amunicją i substancjami wybuchowymi oraz wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków w postaci kokainy, amfetaminy oraz marihuany.

Ponadto kilku gangsterów odpowie za pobicie z użyciem niebezpiecznych przedmiotów w postaci siekier, trzonków, drewnianych pałek oraz o posiadanie i sprzedaż bez wymaganego zezwolenia broni palnej. Oskarżonym grozi do 12 lat więzienia.

W czasie śledztwa udało się zabezpieczyć majątek oskarżonych o wartości ponad 612 tys. zł.

Wcześniej o podobne przestępstwa oskarżono pięciu innych członków wspomnianych grup.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej