O popełnienie blisko 100 przestępstw lubelskie „pezety” Prokuratury Krajowej oskarżyły 21 osób z dwóch gangów działających na Mazowszu. Grupy produkowały i sprzedawały narkotyki, handlowały też bronią i materiałami wybuchowymi. Podczas akcji przeciwko gangsterom zlikwidowano nielegalne laboratorium i przejęto znaczne ilości amfetaminy.
Dziesiątki kilogramów narkotyków wprowadził do obrotu gang „Jokera” i „Młodego”, rozbity w ostatnich dniach przez CBŚP i Prokuraturę Krajową. W...
zobacz więcej
Na trop gangów działających na obszarze powiatów: radomskiego, grójeckiego, białobrzeskiego i wareckiego wpadli policjanci z CBŚP i Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Oba zajmowały się handlem znacznymi ilościami narkotyków. Z tym, że jeden był solidnie uzbrojony i nie stronił od przemocy.
Dla obu band początkiem końca działalności była operacja CBŚP z 5 lutego 2019 roku. Wtedy to uderzono w gang „Jokera” i „Młodego”. Sygnałem do zatrzymań była tajna operacja. Policjanci udający gangsterów umówili się z prawdziwymi przestępcami na zakup 30 kilogramów amfetaminy. Gdy tylko strony dobiły targu, kupcy pokazali policyjne legitymacje, a handlarze zostali „zdjęci” przez funkcjonariuszy.
Podczas akcji zatrzymano 13 osób. Policjanci zabezpieczyli prawie 62 kilogramów amfetaminy, kokainę, marihuanę, sześć sztuk broni palnej, amunicję i różnego rodzaju materiały wybuchowe. Broń, amunicja oraz materiały wybuchowe pochodziły między innymi od osób zajmujących się „wykopkami” materiałów z czasów II Wojny światowej.
Nawet 25 lat więzienia grozi ośmiu członkom gangu wyłudzającym zwrot VAT na fikcyjnym, tzw. karuzelowym obrocie towarami spożywczymi. Z aktu...
zobacz więcej
Sprzedali narkotyki za kilka milionów
Śledczy z lubelskich „pezetów” ustalili, że oba gangi działały od stycznia 2016 roku. Gangsterzy wprowadzili do obrotu znaczne ilości narkotyków, w tym ponad 80 kilogramów amfetaminy, której wartość oszacowano na 4 miliony złotych. Grupy zajmowały się sprzedażą hurtową narkotyków syntetycznych, ale miały także własną sieć dystrybucji detalicznej. Zajmowało się tym kilkudziesięciu „pokemonów” (tak w półświatku nazywa się dilerów). Oferowali oni, poza „popularną” amfetaminą, także marihuanę oraz kokainę.
Prokuratorom i policjantom udało się namierzyć i zlikwidować nielegalne laboratorium amfetaminowe. Przestępcza manufaktura działała w Głuchowie. Zabezpieczono w niej różnego rodzaju sprzęt przerobiony i przystosowany do wytwarzania narkotyków, wagi, butelki, pojemniki, lodówki, odzież ochronną oraz kilkadziesiąt litrów chemikaliów między innymi w postaci kwasu solnego i siarkowego, wodorotlenku sodu, chlorku metylenu i metyloaminy. Przejęto także osiem kilogramów gotowej już amfetaminy.
Prawdopodobnie jedna z grup planowała poszerzyć swoją działalność o produkcję innych używek. Policjanci CBŚP przejęli bowiem podczas jednego z przeszukań między innymi maszynę do produkcji papierosów i krajankę tytoniową. Tego „biznesu” przestępcom nie udało się jednak uruchomić.
Lubelskie „pezety” skierowały do sądu akt oskarżenia przeciwko gangowi Andrzeja Ł., który sprzedał w ciągu czterech lat ponad 680 kg dopalaczy o...
zobacz więcej
Niemal sto przestępstw
Aktem oskarżenia, które lubelskie „pezety” skierowały do Sądu Okręgowego w Lublinie, objęto 21 osób. Zarzucono im popełnienie 96 przestępstw w tym między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym mającej na celu handel narkotykami, bronią, amunicją i substancjami wybuchowymi oraz wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków w postaci kokainy, amfetaminy oraz marihuany.
Ponadto kilku gangsterów odpowie za pobicie z użyciem niebezpiecznych przedmiotów w postaci siekier, trzonków, drewnianych pałek oraz o posiadanie i sprzedaż bez wymaganego zezwolenia broni palnej. Oskarżonym grozi do 12 lat więzienia.
W czasie śledztwa udało się zabezpieczyć majątek oskarżonych o wartości ponad 612 tys. zł.
Wcześniej o podobne przestępstwa oskarżono pięciu innych członków wspomnianych grup.