RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosyjska gazeta: Polacy wsparli Hitlera w ataku na ZSRR

nasz kraj miał dostarczyć do walki z Sowietami 621 dział, 130 samolotów i 40 czołgów  (fot. Alexander Ustinov/Slava Katamidze Collection/Getty Images)
nasz kraj miał dostarczyć do walki z Sowietami 621 dział, 130 samolotów i 40 czołgów (fot. Alexander Ustinov/Slava Katamidze Collection/Getty Images)

Na łamach rosyjskiej gazety „Komsomolskaja Prawda” ukazał się artykuł dotyczący ochotników z państw europejskich, którzy wsparli III Rzeszę w inwazji na ZSRR. Wymieniono wśród nich Polaków, którzy – według autora tekstu – mieli służyć w góralskiej dywizji SS. Rzecz w tym, że taka jednostka była jedynie w planach i nigdy nie udało się jej sformować.

Prezydent: Putin kilkakrotnie wychodził z kłamliwymi tezami na temat II wojny światowej

Prezydent Rosji Władimir Putin w ciągu ostatniego półrocza kilkakrotnie wychodził z kłamliwymi tezami na temat II wojny światowej; my podajemy...

zobacz więcej

W artykule zamieszczono grafikę przedstawiającą siły wystawione przeciwko Moskwie przez europejskich sojuszników Adolfa Hitlera. Polska została na niej wymieniona jako jedno z państw okupowanych, które wsparły Niemców w tej inwazji. Według przedstawionych danych nasz kraj miał dostarczyć do walki z Sowietami 621 dział, 130 samolotów i 40 czołgów.

– Chyba trudno jest mówić o wsparciu Polski w momencie, gdy Polski wtedy na mapie nie było. Skąd wzięły się te dane, trudno wykoncypować. Nie spotkałem się do tej pory z tym, żeby w jakiś sposób odnosić się do produkcji przemysłowej ziem polskich pod okupacją – skomentował treść artykułu dr Adam Buława, historyk wojskowości z UKSW.

Jak dodaje nasz rozmówca, „robienie z Polaków oficjalnego sojusznika III Rzeszy jest cokolwiek nieprzyzwoite”.

W artykule, który ukazał się na łamach rosyjskiej gazety, wspominano również, że w walce przeciwko ZSRR wzięły udział 22 narodowe dywizje SS, w których służyło łącznie 522 tys. ochotników. Wśród wymienionych jednostek znalazł się rzekomo złożony z Polaków Góralski Legion Ochotniczy SS (Goralische Freiwilligen SS Legion). Rzecz w tym, że dywizja ta była tylko projektem, którego nie udało się wcielić w życie.

Legion Góralski SS miał być formowany pod patronatem Komitetu Góralskiego, któremu przewodził Wacław Krzeptowski – lider akcji germanizacyjnej na Podhalu, który pod koniec wojny został stracony przez oddział Armii Krajowej.

– Jesienią 1939 r. do oddziału góralskiego zgłosiło się sześciu ochotników, z których zostało ostatecznie dwóch. W 1943 r. ich liczba wzrosła do 300-400, ale zostało kilkunastu. Zamiast walczyć, służyli jako portierzy hotelowi i wartownicy. Była to jedna z największych kompromitacji werbunkowych w dziejach czarnej gwardii Hitlera, gdyż liczono na 10 tys. wolontariuszy rzekomo z domieszką germańskiej krwi w żyłach – mówi portalowi tvp.info dr Buława.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej