RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Alert i silne trzęsienie ziemi w Meksyku. Mieszkańcy publikują filmiki

Odnotowano ponad trzysta wstrząsów wtórnych (fot. PAP/EPA/Daniel Ricardez)
Odnotowano ponad trzysta wstrząsów wtórnych (fot. PAP/EPA/Daniel Ricardez)

Do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,5 miało doszło w południowym Meksyku. Jego epicentrum zlokalizowane było niedaleko miejscowości La Crucecita w stanie Oaxaca. Głębokość wstrząsów oceniono na 5 km. Zginęły co najmniej cztery osoby.

Trzęsienie ziemi w Chorwacji. W stolicy popękały ściany budynków

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,3 nawiedziło w niedzielę rano północ Chorwacji – poinformowało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum...

zobacz więcej

Trzęsienie ziemi, które według świadków trwało około minuty, było silnie odczuwalne również w oddalonej o ponad 700 kilometrów od epicentrum trzęsienia stolicy kraju, Mieście Meksyk.

Według informacji meksykańskich służb sejsmologicznych (Servicio Sismólogico Nacional) trzęsienie ziemi rozpoczęło się o godziny 10.29 lokalnego czasu. Przez kolejne półtorej godziny w kraju zarejestrowano ponad trzysta powtórnych wstrząsów.

Do tej pory wiadomo o czterech ofiarach śmiertelnych – jedna osoba zginęła w mieście Santa Maria Huatulco – w stanie Oaxaca. W miejscowości Salina Cruz trzęsienie spowodowało pożar w tamtejszej rafinerii i śmierć jednego z pracowników. W górskich rejonach stanu Oaxaca od świata odciętych zostało wiele wiosek, gdyż osuwające się ze zboczy skały zasypały drogi. Ponad 30 budynków w stolicy zostało uszkodzonych.

Prezydent Meksyku, Andres Manuel López Obrador poprosił mieszkańców kraju, aby byli przygotowani na kolejne na wstrząsy wtórne. Wezwał mieszkańców, aby byli ostrożni i zachowywali jednocześnie spokój.

Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA) wydała ostrzeżenie o możliwym tsunami dla wybrzeży Pacyfiku w Meksyku, Gwatemali, Hondurasu i Salwadoru.

W 2017 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1, które nawiedziło środkowy Meksyk, spowodowało śmierć 355 osób w stolicy i kilku okolicznych stanach.

Położony na spojeniu trzech płyt tektonicznych Meksyk jest jednym z najbardziej narażonych na trzęsienia ziemi krajów na świecie. Szczególnie duże ryzyko występuje w stolicy, położonej na byłej wyspie, która scaliła się z otaczającymi ją brzegami jeziora.

źródło:
Zobacz więcej