RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Potencjalnie niebezpieczna”. Duża planetoida minie jutro Ziemię

Okres obiegu planetoidy dookoła Słońca jest prawie taki sam jak Ziemi (fot. NASA)

W środę w odległości ok. 10 razy większej niż dystans Ziemia –Księżyc naszą planetę minie asteroida. Mimo że naukowcy zaliczają to ciało do tzw. potencjalnie niebezpiecznych planetoid, to zapewniają, że dla Ziemi nie stwarza ona zagrożenia.

Zarejestrowano tajemnicze sygnały. Może to być cząstka ciemnej materii

To może być naukowa sensacja. Fizycy pracujący przy XENON1T, najbardziej czułym eksperymencie poszukującym ciemnej materii, poinformowali o...

zobacz więcej

Szczegóły na temat przelotu podała Center for Near Earth Object Studies, działające w ramach NASA JPL.

Planetoida nosząca oznaczenie 441987 (2010 NY65) została odkryta 14 lipca 2010 roku w ramach projektu WISE. Jej okres obiegu dookoła Słońca jest prawie taki sam jak Ziemi, wynosi niecałe 366 dni. Z kolei dookoła swojej osi obraca się raz na pięć godzin.

W środę, 24 czerwca o godz. 8:44 polskiego czasu planetoida ta zbliży się do naszej planety na odległość około 10 razy większą niż dystans Ziemia – Księżyc. Taka odległość, plus niemała średnica obiektu powodują, że naukowcy zaliczają to ciało do tzw. potencjalnie niebezpiecznych planetoid (ang. Potentially Hazardous Asteroid, w skrócie PHA). Należy też do szerszej grupy obiektów, zwanych NEO (ang. Near-Earth Objects – „obiekty bliskie Ziemi”).

Wkrótce obrączkowe zaćmienie Słońca

W niedzielę nastąpi obrączkowe zaćmienie Słońca. W Polsce będzie praktycznie niewidoczne, jedynie w południowo-wschodniej części Bieszczadów można...

zobacz więcej

Astronomowie wskazują, że odległość, w jakiej asteroida minie Ziemię, jest bezpieczna.

Podobne przeloty są codziennością dla naszej planety, jednak zwykle mijają nas zdecydowanie mniejsze planetoidy. Nasz kosmiczny dom napotyka też na swojej drodze dużo mniejsze obiekty - meteoroidy. Jeśli jakiś mały kosmiczny okruch trafi w Ziemię, to zwykle ulega spaleniu w atmosferze, co obserwujemy jako meteor, zwany popularnie „spadającą gwiazdą”. Gdy obiekt jest na tyle duży, że przetrwa lot przez atmosferę, uderza w powierzchnię planety, tworząc krater, a my możemy potem znaleźć odłamki w postaci meteorytów.

Najbardziej znanym kraterem meteorytowym w Polsce jest Morasko na terenie Poznania. Został prawdopodobnie utworzony na skutek upadku meteorytu kilka tysięcy lat temu (aczkolwiek istnieją też hipotezy, że upadek meteorytu nastąpił jednak zdecydowanie bliżej naszych czasów). Obecnie znajdowane są w okolicy kolejne fragmenty meteorytów. W ostatnich latach udało się nawet znaleźć okazy o wadze blisko 300 kg.

Minione oraz przewidywane przeloty planetoid w pobliżu Ziemi można na bieżąco sprawdzić na stronie: https://cneos.jpl.nasa.gov/ca.Są tam zebrane przeloty od 1900 do 2200 roku.

źródło:
Zobacz więcej