RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Badanie: Antybiotyki w rolnictwie stosowane na większą skalę niż przypuszczano

Problemem jest też używanie antybiotyków w uprawie roślin bez uzasadnionej potrzeby (fot. PAP/Tytus Żmijewski, zdjęcie ilustracyjne)

Przy uprawie roślin antybiotyki wykorzystuje się częściej i w większych ilościach niż mogłoby się wydawać. I często niepotrzebnie. Według międzynarodowych organizacji (FAO, OIE, WHO), brakuje dokładnych danych na ten temat, ponieważ większość krajów nie prowadzi stosownych rejestrów. Od dawna wiadomo, że nadużywanie antybiotyków może prowadzić do rozwoju populacji lekoopornych bakterii.

Lekooporne bakterie zabiją 400 tys. Kanadyjczyków. Chorób i infekcji nie ma jak leczyć

W ciągu nadchodzących 30 lat lekooporne bakterie zabiją prawie 400 tys. Kanadyjczyków, gospodarka straci ok. 400 mld dolarów, a koszty...

zobacz więcej

Ostatni raport Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) sugeruje, że zaledwie 3 proc. spośród 158 uwzględnionych w badaniu państw prowadzi jakiekolwiek rejestry dotyczące tego, jakie antybiotyki i w jakich ilościach są stosowane do uprawy roślin. Systemy monitorowania sytuacji w medycynie i weterynarii są znacznie powszechniejsze i obejmują odpowiednio 26 i 23 proc. krajów.

W najnowszym badaniu specjaliści z międzynarodowej organizacji CABI przeanalizowali dane pochodzące z klinik roślin należących do programu Plantwise. Informacje dotyczyły 32 państw i zostały zebrane w latach 2012-2018. Analizy pokazały, że antybiotyki były w tych krajach chętnie rekomendowane do uprawy ponad 100 gatunków roślin, a niekiedy stosowane w ogromnych ilościach lub wyłącznie prewencyjnie. Szacuje się, że w samej Azji Południowo-Wschodniej rozpyla się rocznie na uprawy ryżu około 63 ton streptomycyny i 7 ton tetracykliny (oba antybiotyki są stosowane w medycynie).

„Przed rolnikami wyzwanie ambitne i kosztowne”. Wojciechowski w PE o unijnym wsparciu

Niespełna 10 mln europejskich rolników zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe 450 mln obywateli Europy. Mają przed sobą wielkie wyzwanie, produkowania...

zobacz więcej

Problemem jest też używanie antybiotyków bez uzasadnionej potrzeby. – Jest wielu doradców, którzy zalecają stosowanie antybiotyków do ochrony przed insektami. Albo są oni nieświadomi, że nie wywrze to żadnego wpływu na szkodniki, albo zalecają antybiotyki jako środek prewencyjny przeciwko chorobom bakteryjnym – mówi dr Philip Taylor, koordynator projektu. Naukowcy naliczyli jedenaście antybiotyków (często pomieszanych ze sobą) stosowanych na terenie obu Ameryk, wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, Azji Południowo-Wschodniej i krajów Pacyfiku. Nie wiadomo jednak, dlaczego nie zarejestrowano żadnych zaleceń dotyczących używania antybiotyków w Afryce; choć podejrzewa się, że przyczyną wcale nie jest ich cena.

Wcześniej wykazano, że połączenie antybiotyków z innymi środkami stosowanymi w uprawie roślin może przyspieszać rozwój antybiotykooporności u bakterii nawet 100 tys. razy. – Niektóre dowody sugerują, że uprawy roślinne są dla lekoopornych bakterii potencjalnym środkiem transportu do ludzkich jelit i jest to obszar wymagający dalszych badań – komentuje dr Taylor.

Autorzy badania mają nadzieję, że ich praca przyczyni się do podjęcia dyskusji na temat stosowania antybiotyków w rolnictwie oraz do objęcia tych działań monitoringiem zdrowotnym.

Wyniki badania opublikowano na łamach „CABI Agriculture and Bioscience”.  

źródło:
Zobacz więcej