RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rafał Trzaskowski napisał list do prezydenta. Chodzi o spotkanie z Trumpem

Kandydat KO odniósł się m.in. do ewentualnych planów przenoszenia do Polski broni jądrowej (fot. PAP/Tytus Żmijewski/G.Momot)
Kandydat KO odniósł się m.in. do ewentualnych planów przenoszenia do Polski broni jądrowej (fot. PAP/Tytus Żmijewski/G.Momot)

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski wystosował list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym pyta o cel jego środowej wizyty w USA. Według polityka, opinia publiczna powinna wiedzieć, czy są m.in. plany przenoszenia do Polski broni jądrowej lub budowy reaktora atomowego. Trzaskowski sformułował swój apel, mimo że już kilka dni temu polski prezydent poinformował opinię publiczną, o czym będzie rozmawiać z Donaldem Trumpem. Do sprawy odniósł się w rozmowie z portalem tvp.info były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

„Rozmowy w duchu transatlantyckim”. Ambasador w USA o spotkaniu Duda-Trump

W przestrzeni publicznej ścierają się różne pomysły, ale Polska, USA i Niemcy funkcjonują w ramach sojuszu NATO; rozmowy prezydentów Andrzeja Dudy...

zobacz więcej

Trzaskowski podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej w Lublinie, że bezpieczeństwo i kwestie sojusznicze są najważniejsze, ponieważ dotykają polskiej racji stanu. – Słyszymy, że pan prezydent Duda udaje się w podróż do Waszyngtonu, tylko niestety nie wiemy, w jakim celu. Ani parlament, ani społeczeństwo nie zostało o tym poinformowane. I dlatego prosiłbym pana prezydenta o poinformowanie opinii publicznej, w jakim celu do Waszyngtonu się udaje – dodał kandydat KO na prezydenta.

Poinformował o wystosowaniu listu do prezydenta Dudy w tej sprawie. Zapewnił, że w kwestii stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce panuje zgoda.

– Natomiast dochodzą do nas przeróżnego rodzaju sygnały o tym, że Amerykanie chcą przenosić swoją broń nuklearną, dochodzą do nas sygnały, że być może toczą się rozmowy również o kwestii budowy elektrowni atomowej w Polsce. I dlatego apeluję do pana prezydenta, aby te sprawy jednoznacznie wyjaśnił i jasno poinformował opinię publiczną, że nie chodzi o przenoszenie sił nuklearnych, żeby wyjaśnił, czy te rozmowy będą rzeczywiście dotyczyły budowy reaktora atomowego – oświadczył Trzaskowski.

Kandydat KO wystosował swój apel do prezydenta, mimo że ten już kilka dni temu poinformował opinię publiczną, o czym będzie rozmawiać z Donaldem Trumpem. Amerykański prezydent w swoim zaproszeniu zawarł podstawowe tematy, które chce omawiać. Są to: obronność, energetyka, handel, bezpieczeństwo telekomunikacyjne.

– Z mojego punktu widzenia ważna jest przede wszystkim obronność, a więc kwestia współpracy militarnej, zwłaszcza w kontekście tego, co ostatnio pan prezydent ogłaszał. To jest jedna rzecz. Druga, oczywiście Trójmorze – bardzo ważne, bo to kwestia naszego rozwoju i inwestycji – wyjaśnił prezydent Duda.

Spotkanie Duda-Trump. Prezydent zdradził tematy rozmów

Prezydent USA Donald Trump w swoim zaproszeniu zawarł podstawowe tematy, które chce omawiać. Są to: obronność, energetyka, handel, bezpieczeństwo...

zobacz więcej

– Każdy temat tutaj ma znaczenie. Energetyka też ogromne, bo przecież współpracujemy w zakresie gazu, sprowadzamy gaz ze Stanów Zjednoczonych, chcemy mieć kolejny gazoport, chcemy także rozwijać tę współpracę dalej – ocenił Duda.

– Jak nam się uda zakończyć inwestycję rozbudowy gazoportu w Świnoujściu, jeżeli uda się nam postawić kolejny gazoport w Gdańsku i jeszcze dokończymy budowę Baltic Pipe, to rzeczywiście będziemy mieli taką sytuację, że gaz z USA będzie mógł być dystrybuowany przez nasze sieci do naszych sąsiadów, czyli do państw, z którymi współpracujemy w ramach Trójmorza czy na Ukrainę – wyjaśnił.

Portal tvp.info zwrócił się z prośbą o komentarz do sprawy do byłego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

– Nie znamy konkretnego porządku obrad. Ale wiemy, że kwestie bezpieczeństwa militarnego będą jedną z wiodących spraw. W ramach tego mogą być omówione aspekty dalszego wzmocnienia obecności amerykańskiej w Polsce przez przeniesienie wojsk do Polski. Problem programu NATO Nuclear sharing może się w tym kontekście pojawić. Nie przypuszczam jednak, żeby poza ewentualnymi deklaracjami zapadły już konkretne i przesądzające decyzje – stwierdził Waszczykowski.

Do sprawy wizyty Andrzeja Dudy w USA wcześniej odniósł się m.in. prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Jak napisał na Twitterze, odbył wczoraj „ważną rozmowę” z polskim prezydentem o bezpieczeństwie i obronności przed jego podróżą do USA. „Obaj zgadzamy się, że więcej amerykańskich żołnierzy w Europie oznacza wzrost naszego regionalnego bezpieczeństwa. Polska i Litwa przeznaczają 2 proc. swojego PKB na obronność i walczą ręka w rękę z historycznym rewizjonizmem” – napisał.

źródło:
Zobacz więcej