RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezes Wód Polskich: Po ulewach w Warszawie ścieki komunalne zrzucono do Wisły

Po gwałtownych burzach i ulewach w Warszawie ścieki komunalne zostały zrzucone do Wisły – poinformował prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Jak dodał, ze statystyk wynika, że od 2013 r. dokonano 45 nielegalnych zrzutów ścieków komunalnych o łącznej ilości ponad 5 mln m3.

„Ścieki spływają do Wisły”. Wody Polskie: Nie ma informacji o awarii

Z kolektora przy Wiśle na warszawskich Młocinach od rana leją się ścieki – napisał w sieci jeden z mieszkańców tej dzielnicy. Jak zapewnia nas...

zobacz więcej

– MPWiK oczywiście ma pozwolenie na to, by w niektórych sytuacjach awaryjnych zrzucać ścieki komunalne. Pozwolenie wydała ówczesna prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, ale można zrzucać te ścieki tylko w wyjątkowych sytuacjach i nie częściej niż 10 razy w roku – powiedział.

– Chciałbym państwa poinformować, iż do tej pory, od 2013 r. MPWiK i miasto na terenie objętym ochroną przyrody Natura 2000 przekroczyło te zrzuty zgodnie z pozwoleniem wodno-prawnym w 2013 r. – 4 razy, w 2016 r. – 5 razy, w 2017 r. – 17 zrzutów, w 2018 r. - 10 zrzutów, w 2019 r. – 9 zrzutów. – Policzyliśmy, że od 2013, a przede wszystkim od 2016 r. (ze zwiększoną częstotliwością – red.) dokonano 45 nielegalnych zrzutów ścieków komunalnych o łącznej ilości ponad 5 mln m3. Są to ścieki komunalne, które łączą ścieki bytowe, wody burzowe, ale mamy do czynienia również ze ściekami przemysłowymi i szpitalnymi – dodał.

źródło:
Zobacz więcej