RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Sukcesem prezydenta Dudy jest, że wróciliśmy z kierunku wschodniego na zachodni”

W 2010 roku Donald Tusk chciał kupować do 2037 roku gaz z rosyjskiego Gazpromu po nierynkowych cenach. Stanowcze „nie” PiS spowodowało, że dziś rozmowy o energii, prowadzone przez prezydenta Andrzeja Dudę w Waszyngtonie, są jak najbardziej sensowne – ocenił w programie „#Jedziemy” wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski.

Prezydent w zalanym Łapanowie: Zwrócę się do premiera, żeby przekazał tutaj środki

Część domów została poważnie zalana, sytuacja wielu rodzin jest trudna – powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałek wieczorem w Łapanowie...

zobacz więcej

Do spotkania prezydentów Polski – Andrzeja Dudy i USA – Donalda Trumpa dojdzie w środę w Waszyngtonie. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział, że prezydent Duda na spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem będzie rzecznikiem regionu i interesu sojuszniczego. Zapewnił, że będą „dobre wieści z Waszyngtonu” po spotkaniu przywódców Polski i USA.

Na agendzie znajdzie się współpraca w obszarze energetyki jądrowej, w tym inwestycje z udziałem spółek z Polski i USA – przekazywał minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

O tych wydarzeniu w TVP Info mówił wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski. Jak oznajmił, „są dwa wymiary sukcesu prezydenta Andrzeja Dudy, który trwa od 2015 roku, kiedy znowu wróciliśmy na kierunek na zachodni, z kierunku wschodniego”. – Lata 2007-15 to strategiczny sojusz Donalda Tuska z Kremlem przy akceptacji Berlina – wskazał.

Kowalski przypomniał, że w 2010 roku za rządów PO-PSL ówczesny premier Donald Tusk „chciał kupować do 2037 roku gaz z rosyjskiego Gazpromu po nierynkowych cenach”. – Stanowcze „nie” PiS spowodowało, że dziś rozmowy o energii, prowadzone przez prezydenta Andrzeja Dudę w Waszyngtonie, są jak najbardziej sensowne – zaznaczał.

– W 2016 roku został uruchomiony gazoport, dzięki PiS podpisujemy bardzo dobre kontrakty z USA na odbiór taniego, skroplonego surowca. Mówimy zdecydowane „nie” polityce niemieckiej, związanej z Nord Stream 2 – polityce faworyzowania Gazpromu – dodał Kowalski.

Odnosząc się do możliwych skutków wizyty prezydenta Dudy w USA wiceminister dodał, że jeżeli Polska „będzie w tym mechanizmie bezpieczeństwa USA w Europie, zawsze za obecnością wojsk USA idą wielkie inwestycje”.

– Jeśli zwiększona zostanie obecność wojsk USA w Polsce, to za tym idą amerykańskie pieniądze – dodał. Zapewniał, że prezydent „Duda walczy w USA o amerykańskie inwestycje na terenie Polski”.

– PO patrzyła na rosyjskie inwestycje, my stawiamy na bezpieczeństwo Polski. Skończył się czasy, kiedy Polska nie robi nic bez zgody Berlina – wskazał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej