RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje twórca filmowych hitów

Joel Schumacher miał 80 lat (fot. PAP/EPA/Jaume Sellart)

W wieku 80 lat zmarł w Nowym Jorku Joel Schumacher, jeden z najbardziej cenionych amerykańskich rezyserów, twórca takich obrazów jak „8 milimetrów”, „Upadek” czy „Batman Forever”. Zmarł po długiej walce z rakiem. Informację o jego śmierci potwierdził jego agent.

Nie żyje Ian Holm. Aktor znany z „Władcy pierścieni” miał 88 lat

W wieku 88 lat zmarł Ian Holm, brytyjski aktor teatralny i filmowy znany m.in. z roli androida Asha w produkcji „Obcy – 8. pasażer Nostromo”. Był...

zobacz więcej

Schumacher urodził się w 1939 roku w Nowym Jorku. Dorastał w powojennej Ameryce, jako półsierota, ojca stracił gdy miał cztery lata. Wychowywała go matka, która pracowała między innymi w sklepie z odzieżą. Joel od małego najchętniej całe dnie spędzał w kinie.

Karierę w branży filmowej rozpoczął w latach 70., pracując między innymi jako kostiumolog, scenarzysta i początkujący twórca telewizyjny. W następnej dekadzie jego nazwisko stało się głośne za sprawą takich filmów jak „Ognie Świętego Elma” czy „Straceni chłopcy”.

Lata 90. potwierdziły jego mocną pozycję w Hollywood. Wtedy powstały jego głośne filmy „Upadek”, „Czas zabijania”, „Klient” czy „8 milimetrów”. Wyreżyserował również dwa filmy o przygodach Człowieka Nietoperza – „Batman forever” oraz „Batman i Robin”. Po raz ostatni mówił na planie „Akcja” w 2013 roku, gdy wyreżerował dwa odcinki serialu „Dom z kart”

Schumacher odkrył duże grono wybitnych aktorów. Dzięki jego filmom wybili się Matthew McConaughey, Kiefer Sutherland, Demi Moore czy Colin Farrell.

źródło:
Zobacz więcej