RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rekordowe opady w Małopolsce. Tyle deszczu na metr jeszcze nie spadło

Według synoptyków w najbliższych dniach lokalnie może spaść w Małopolsce do 50 mm deszczu na m kw. (fot. PAP/Grzegorz Momot)
Według synoptyków w najbliższych dniach lokalnie może spaść w Małopolsce do 50 mm deszczu na m kw. (fot. PAP/Grzegorz Momot)

W Małopolsce w nocy z soboty na niedzielę na metr kwadratowy powierzchni spadły punktowo prawie 152 litry wody. Taką wartość Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej odnotował na stacji pomiarowej w Jodłowniku. Przybór wody w potokach i rzekach w powiecie limanowskim był tak gwałtowny.

Potężna ulewa w Myślenicach. Raba wezbrała i wylała w kilku miejscach

Nad powiatem myślenickim w nocy przeszła potężna ulewa (Małopolska). Raba wezbrała  i wylała w kilku miejscach. W Wiśniowej ogłoszono stan...

zobacz więcej

– Był to rekordowy opad. W zlewni Raby spadło 151,7 mm wody na metr kwadratowy – powiedziała Małgorzata Maczuga z Biura Prognoz Hydrologicznych IMiGW w Krakowie.

Ponad 150 litrów wody na metr kwadratowy to opady bardzo wysokie – jedna trzecia średniej sumy opadów rocznych. – W tym miejscu rozbudowała się stacjonarna komórka burzowa, która się nie przemieszczała – wyjaśniła Małgorzata Maczuga.

Bardzo wysokie były także opady w Węglówce – 132 litry na metr kw. i w Lubniu – 101,5 litra na metr kw.

W innych miejscach Małopolski w krótkim czasie spadło w weekend 40-50 litrów wody na metr kwadratowy i to spowodowało wezbranie rzek i potoków oraz lokalne podtopienia. Największe są straty w powiatach limanowskim, bocheńskimi i myślenickim, gdzie wciąż obowiązuje alarm powodziowy.

Według synoptyków w najbliższych dniach w regionie wciąż będzie padać, lokalnie może spaść do 50 mm deszczu na m kw.

źródło:
Zobacz więcej