RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Śledczy zajęli mienie vatsterów o wartości ponad 64 mln złotych

Oszuści wyłudzili ponad 37 milionów złotych(fot. NBP)
Oszuści wyłudzili ponad 37 milionów złotych(fot. NBP)

Dwóch liderów gangu zajmującego się wyłudzaniem podatku VAT, zatrzymali funkcjonariusze CBŚP w związku ze śledztwem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Na skutek działania grupy Skarb Państwa stracił ponad 37 mln zł. Jednak śledczym, m.in. dzięki zastosowaniu konfiskaty rozszerzonej, udało się zabezpieczyć majątki przestępców warte przeszło 64 mln zł.

Zarobili miliony handlując wirtualną kawą i olejem

Co najmniej 38 milionów zł mógł stracić Skarb Państwa na działalności grupy zajmującej się wyłudzaniem VAT na handlu m.in. kawą i artykułami...

zobacz więcej

Pod koniec ubiegłego tygodnia funkcjonariusze CBŚP po raz kolejny uderzyli w gang zajmujący się wyłudzaniem VAT. Działania grupy naraziły Skarb Państwa na uszczuplenie podatku w kwocie ponad 37 mln zł.

W ręce policjantów wpadli m.in. dwaj szefowie gangu. W Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu usłyszeli oni zarzuty „kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, której celem było popełnianie przestępstw karnoskarbowych i przeciwko wiarygodności dokumentów oraz prania pieniędzy”.

Obaj bossowie zostali aresztowani. Grozi im do 15 lat więzienia. W śledztwie zarzuty usłyszało oprócz nich 11 członków gangu.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa działała w latach 2009-13 na terenie Wielkopolski. Założyli ją wspomniani dwaj bossowie, którzy skaptowali do pomocy co najmniej kilkanaście osób odpowiedzialnych prowadzenie firm, których rolą było wystawiania lub przyjmowanie tzw. pustych faktur.

Dokumenty te służyły do odbierania zwrotu nienależnego podatku. Pieniądze z nielegalnych operacji przechodziły później przez sieć kont, założonych na tzw. słupy i po wypraniu trafiały do vatsterów.

Śledczym udało się zabezpieczyć mienie przestępców, o wartości przekraczającej na razie straty Skarbu Państwa. Dzięki zastosowaniu m.in. konfiskaty rozszerzonej zajęto m.in. domy, mieszkania, samochody czy kosztowności o łącznej wartości ponad 64 mln zł.

Śledczy zapowiadają kolejne zatrzymania w tej sprawie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej