RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sondaż parlamentarny. Kto miałby większość w Sejmie?

Z badania wynika, że partia Jarosława Kaczyńskiego cieszy się największym poparciem Polaków (fot.Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)
Z badania wynika, że partia Jarosława Kaczyńskiego cieszy się największym poparciem Polaków (fot.Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)

Gdyby dziś odbyły się wybory parlamentarne, Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby większość mandatów w Sejmie i mogło samodzielnie rządzić – wynika z sondażu Estymatora dla dorzeczy.pl.

Tydzień do wyborów. Czy wszystko rozegra się w pierwszej turze?

Jeśli do drugiej tury razem z ubiegającym się o reelekcję prezydentem Andrzejem Dudą wejdzie kandydat PO, wówczas to Trzaskowski przegra wybory –...

zobacz więcej

Jak wynika z badania, partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 42,8 proc. poparcia, czyli o 1,6 pkt proc. więcej niż w badaniu tej pracowni z końca maja.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, prowadzona przez Borysa Budkę. Na to ugrupowanie głosować zamierza 28,4 proc. ankietowanych. To oznacza wzrost o 2,3 pkt proc. w porównaniu z poprzednim sondażem.

Podium z wynikiem 10,4 proc. poparcia zamyka Koalicja Polska (PSL i Kukiz'15). To o 1,5 pkt proc. mniej niż w maju.

Próg wyborczy przekroczyłaby też Lewica z poparciem 9,6 proc. badanych. Miejsce w Sejmie znaleźliby też posłowie Konfederacji; to ugrupowanie może liczyć na Do Sejmu wchodzą jeszcze: Lewica z wynikiem 9,6 proc. (straciła 2 pkt proc.) oraz Konfederacja (która zyskała 0,9 pkt proc.). Odpowiedź „inni” wybrało 0,3 proc. badanych.

Taki rozkład poparcie dale 231 mandatów PiS – cztery mniej niż w jesiennych wyborach. KO wprowadziłaby do Sejmu 137 posłów (to trzy mandaty więcej), zaś Koalicja Polska 40 (to o 10 więcej niż obecnie). Z kolei Lewica może liczyć na 35 miejsc w izbie niższej parlamentu (o 14 mniej), a Konfederacja – 16 (pięć więcej). Jeden mandat przypadłby mniejszości niemieckiej.

Badanie przeprowadzono w dniach 18–19 czerwca 2020 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1017 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej