RAPORT

Wojna na Ukrainie

Poważna wpadka kandydata KO. Skłamał w ważnej sprawie, dwa razy w ciągu 30 sekund

– Cztery lata temu nie byłem posłem – powiedział kandydat KO Rafał Trzaskowski, kiedy zapytano go o głosowanie w sprawie wieku emerytalnego. Po konsultacji ze współpracownikami oświadczył, że oczywiście cztery lata temu był posłem „i to bardzo dumnym, ale nie głosowaliśmy wtedy podwyższenia, ani obniżenia wieku emerytalnego”. To również szybko wytknięto mu kłamstwo, bo właśnie wtedy w Sejmie głosowano nad tą sprawą. A poseł Rafał Trzaskowski był przeciwko obniżeniu wieku przejścia na emeryturę.

„Cześć Rafał. To ja, Polska. Słabo się znamy”. Nowy spot sztabu Dudy [WIDEO]

Sztab ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy pokazał nowy spot wyborczy – „Rafał nie kłam”. W nagraniu skomentowano dotychczasowy...

zobacz więcej

Trzaskowski w sobotę w Sorkwitach na Mazurach był pytany przez dziennikarkę TVP Olsztyn o jego stanowisko w sprawie wieku emerytalnego, ponieważ „cztery lata temu jako poseł głosował przeciwko obniżeniu wieku”.

– Cztery lata temu nie byłem posłem – odpowiedział bez wahania Trzaskowski i dodał: - Ja mówię jasno, bo ja jestem przede wszystkim szczery, o tym, że jeżeli pewne kwestie związane z problemami III Rzeczpospolitej zostały trafnie zdiagnozowane, to trzeba z tego wyciągać wniosek.

Jednak chwilę po zakończeniu konferencji prasowej Trzaskowski porozmawiał ze swoimi sztabowcami, po czym zawrócił do mikrofonu i oświadczył, że chce skorygować swoją wypowiedź dotyczącą wieku emerytalnego. Jak stwierdził: - dzisiaj trzeba korygować wszystko”.

– Pan poseł zwrócił mi uwagę, oczywiście cztery lata temu byłem posłem, i to bardzo dumnym, ale nie głosowaliśmy wtedy podwyższenia, ani obniżenia wieku emerytalnego – powiedział Trzaskowski.

To też nieprawda. W grudniu 2015 r., jako poseł PO, Trzaskowski głosował za odrzuceniem projektu obniżającego wiek emerytalny w pierwszym czytaniu. Z kolei w listopadzie 2016 r. był przeciwko przyjęciu ustawy w tej sprawie. Wyniki obu głosowań można sprawdzić na stronie Sejmu. Trzaskowski skłamał też zarzucając prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że w trakcie swojej kadencji nie wykazał inicjatywy ustawodawczej. Prezydent złożył w Sejmie 31 projektów ustaw - to więcej niż Aleksander Kwaśniewski (w trakcie obu kadencji liczonych z osobna) czy Bronisław Komorowski. Obniżenie wielu emerytalnego było właśnie jedną z inicjatyw prezydenta Dudy. Ustawę uchwalono cztery lata temu – w listopadzie 2016 r.

Rafał Trzaskowski dopiero przy trzecim podejściu sprostował swoje poprzednie informacje i przyznał, że głosował przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego.

(fot. sejm.gov.pl)
(fot. sejm.gov.pl)

.

(fot. sejm.gov.pl)
(fot. sejm.gov.pl)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej