RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Były kierowca Formuły 1 operowany po wypadku. Jest w poważnym stanie

Alex Zanardi został potrącony podczas kolarskiego wyścigu (fot. EPA/GIUSEPPE LAMI)
Alex Zanardi został potrącony podczas kolarskiego wyścigu (fot. EPA/GIUSEPPE LAMI)

Alex Zanardi, były kierowca Formuły 1 i złoty medalista paraolimpijski, przeszedł trzygodzinną operację w szpitalu w Sienie. Jego stan lekarze określają jako bardzo poważny. W piątek Włoch został potrącony przez ciężarówkę podczas kolarskiego wyścigu zawodników niepełnosprawnych.

Samochód wjechał do kanału portowego w Mrzeżynie

Nie żyje mężczyzna wydobyty z samochodu, który wjechał do kanału portowego w Mrzeżynie (Zachodniopomorskie) – poinformował w sobotę rzecznik...

zobacz więcej

Według miejscowych mediów, poruszający się rowerem ręcznym (w 2001 roku uległ wypadkowi na torze samochodowym, w którym stracił obydwie nogi) 53-letni Zanardi doznał ciężkich obrażeń głowy. W piątek późnym wieczorem przeprowadzono operację neurochirurgiczną i szczękowo-twarzową. Pacjent przebywa na oddziale intensywnej terapii. – Jego stan jest bardzo poważny – poinformowała klinika w oświadczeniu.

Do wypadku doszło podczas zawodów „Obiettivo Tricolor”. Impreza, w formie sztafety przemierzającej Włochy z północy na południe, ma za zadanie promocję sportu niepełnosprawnych. Zanardi był jej inicjatorem i jednym z 50 uczestników. Zdaniem świadków, w pewnym momencie, na niebezpiecznym zjeździe, stracił kontrolę nad rowerem, przewrócił się i rozbił na ciężarówce. Kierowca tego pojazdu próbował jeszcze skręcić, ale nie zdołał uniknąć wypadku.

– Zderzenie było straszne – stwierdził włoski trener niepełnosprawnych kolarzy Mario Valentini na łamach gazety „Corriere della Sera”.

W Formule 1 Zanardi startował – z przerwą – w latach 1991-1999, a jego najlepszym miejscem było szóste w Grand Prix Brazylii w 1993 roku.

Po wypadku na torze w Niemczech, w którym stracił nogi, zaczął rywalizować ze sportowcami niepełnosprawnymi. Zdobył w 2012 i 2016 roku cztery złote i dwa srebrne medale igrzysk paraolimpijskich w jeździe na rowerze typu handbike.

– Postawiłem sobie za cel prowadzenie normalnego życia – powiedział Zanardi po wypadku w 2001 roku. – Dzisiaj mogę chodzić, pływać, jeździć na nartach – dodał kilka lat później. Brał nawet udział i co więcej, ustanowił rekord w słynnych zawodach Ironman, najtrudniejszym triathlonie na świecie.

źródło:

Zobacz więcej