RAPORT

Pogarda

„Nie wolno zmienić przecinka”. Instrukcja dla Onetu, jak wklejać teksty z niemieckiego portalu

Do sprawy dotarł dziennikarz Wojciech Mucha (fot. Shutterstock/Farknot Architect)
Do sprawy dotarł dziennikarz Wojciech Mucha (fot. Shutterstock/Farknot Architect)

Najnowsze

Popularne

„Trafiłem na coś niesamowitego. Instrukcja niemieckiego Deutsche Welle, jak wykorzystywać ich teksty na Onecie” – napisał na Twitterze dziennikarz „Gazety Polskiej” Wojciech Mucha. Do wpisu dziennikarz załączył link do instrukcji portalu Deutsche Welle w sprawie „korzystania z artykułów DW przez redaktorów Onet.pl”. Znaczyłoby to, że czytelnicy znanego polskiego portalu trafiają na treści brane bezpośrednio z niemieckiego źródła. Portal tvp.info próbował uzyskać komentarz w tej sprawie ze strony redaktora naczelnego Onetu Bartosza Węglarczyka.

Grafika Onetu z niemieckimi obozami. Wiceminister: Fałszywa, dezinformacja

Portal Onet w dniu 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej opublikował grafikę, na której niemieckie nazistowskie obozy zagłady są naniesione...

zobacz więcej

„Instrukcja niemieckiego Deutche Welle, jak wykorzystywać ich teksty na Onecie. Nazwana wprost »copy-paste«. Napisane, jakie tytuły i leady trzeba dawać. Nie wolno zmienić przecinka” – napisał Mucha.

Do wpisu dziennikarz załączył link do instrukcji portalu Deutsche Welle w sprawie „korzystania z artykułów DW przez redaktorów Onet.pl”. Jak wynika z instrukcji, nawet tytuły i leady artykułów publikowanych na niemieckiej stronie mają być „przeklejane”, czyli przenoszone bez zmian. Znaczyłoby to, że czytelnicy odwiedzając wiodący polski portal internetowy, trafiają na treści brane bezpośrednio z niemieckiego źródła, w niezmienionej wersji. O ile wchodząc na stronę na komputerze znajdziemy pod tytułem widoczne logo Deutsche Welle, to już w wersji mobilnej strony go nie ma.

Sprawdziliśmy, czy faktycznie artykuły z Deutsche Welle zamieszczane są na Onecie bez zmian. Jak się okazuje, nie zawsze tak jest i bywa, że mamy do czynienia z kosmetycznymi zmianami. Przykładowo, artykuł z dw.com o nazwie „Barometr Polska-Niemcy: rośnie sympatia Niemców do Polaków” na Onecie nosi tytuł „Sympatia Niemców do Polski nigdy nie była tak wysoka – pokazują badania”. Poza tym treść artykułu została „przeklejona”.

Próbowaliśmy uzyskać komentarz redaktora naczelnego Onetu Bartosza Węglarczyka. Ten nie chciał jednak z nami rozmawiać.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej