RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nie żyje Ian Holm. Aktor znany z „Władcy pierścieni” miał 88 lat

O śmierci Iana Holma poinformował jego agent (fot. Dave J Hogan/Getty Images)
O śmierci Iana Holma poinformował jego agent (fot. Dave J Hogan/Getty Images)

W wieku 88 lat zmarł Ian Holm, brytyjski aktor teatralny i filmowy znany m.in. z roli androida Asha w produkcji „Obcy – 8. pasażer Nostromo”. Był ceniony za role w dramatach Szekspira, a ogromną popularność przyniosła mu rola Bilbo Bagginsa w serii filmów „Władca pierścieni” oraz „Hobbit”.

Zmarł autor „Cienia wiatru”

Nie żyje hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafon autor m.in. „Cienia wiatru”. Miał 55 lat – informuje AFP.

zobacz więcej

O śmierci Holma poinformował agent aktora w wiadomości przekazanej gazecie „Guardian”. „Z wielkim żalem informujemy, że rano 19 czerwca w wieku 88 lat zmarł sir Ian Holm. Odszedł spokojnie w szpitalu w otoczeniu rodziny i opiekunów. Czarujący, dobry, niewiarygodnie utalentowany. Będzie nam go brakować” – czytamy w oświadczeniu, w którym podkreśla się, że Holm cierpiał na schorzenie związane z chorobą Parkinsona.

Aktor znany był ze swoich interpretacji ról Szekspirowskich. Na dużym ekranie zadebiutował w roli Puka w „Śnie nocy letniej” z 1968 r. W 1982 r. zdobył swoją pierwszą i jedyną nominację do Oscara za rolę w filmie „Rydwany ognia”.

Na jego koncie jest udział w takich produkcjach jak m.in. „Obcy - 8. pasażer Nostromo”, „Piąty element”, „Pojutrze” czy „Aviator”. Ian Holm pozostawił w żałobie żonę oraz pięcioro dzieci z trzech poprzednich małżeństw.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej