RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przyrost bezrobocia w Polsce wśród najniższych w UE

Według ministerstwa rozwoju na statystyki wpływ miało m.in. zmniejszenie liczby pełnych etatów w celu zachowania miejsc pracy na skutek wykorzystania tarczy antykryzysowej (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

W maju firmy ograniczały zatrudnienie, ale w wolniejszym tempie niż w kwietniu – wskazało Ministerstwo Rozwoju w komentarzu do danych Głównego Urzędu Statystycznego. Według resortu na statystyki wpływ miało m.in. zmniejszenie liczby pełnych etatów w celu zachowania miejsc pracy na skutek wykorzystania tarczy antykryzysowej.

Katastrofalne dane na temat zatrudnienia. 8,4 mln Hiszpanów bez pracy

Pomimo odnotowywanej od maja nieco lepszej sytuacji na rynku zatrudnienia, w Hiszpanii nadal jest ponad 8,4 mln osób, które nie pracują; to ponad...

zobacz więcej

Główny Urząd Statystyczny podał, że zatrudnienie w maju rdr spadło o 3,2 proc. wobec konsensusu spadku o 2,7 proc. i po spadku o 2,1 proc. w kwietniu. Wynagrodzenie w maju rdr wzrosło o 1,2 proc. wobec konsensusu wzrostu o 1,4 proc. i po wzroście o 1,9 proc. w kwietniu.

Według szacunków GUS zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w maju tego roku wyniosło 6 173,9 tys. osób, co oznacza spadek o 84,9 tys. (1,4 proc.) osób w stosunku do kwietnia. Przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5 119,94 zł i było wyższe o 1,2 proc. w stosunku do maja zeszłego roku, ale o 3,1 proc. niższe niż w kwietniu tego roku – zaznaczył resort rozwoju.

Analitycy MR zwrócili uwagę, że zgodnie z danymi GUS w maju przedsiębiorcy wciąż ograniczali zatrudnienie, choć w wolniejszym tempie niż w kwietniu, kiedy liczba zatrudnionych spadła o 152,9 tys.

„Na wykazaną w badaniu liczbę etatów wpływ mają również pobierane przez pracowników zasiłki opiekuńcze, chorobowe czy też przebywanie na urlopach bezpłatnych – część tych pracowników mogła być więc niewykazana w statystyce zatrudnienia” – zaznaczyli.

Dodali, że znaczenie dla podawanych przez firmy wartości mogło mieć też zmniejszenie liczby pełnych etatów w celu zachowania miejsc pracy, w konsekwencji wykorzystania tarczy antykryzysowej.

Resort podkreślił, że skutki COVID-19 widoczne są w statystyce wynagrodzeń. „Wzrost mierzony rok do roku drugi miesiąc z rzędu pozostaje na bardzo niskim poziomie” – wskazali. Spadek w stosunku do kwietnia, oprócz wpływu pandemii, ma również wymiar sezonowy – w maju wynagrodzenia zwykle są niższe niż w kwietniu, co wynika z wypłacanych w tym miesiącu nagród.

źródło:

Zobacz więcej