RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Liczebność wojsk amerykańskich w Polsce może być większa niż zakładano

Andrzej Duda powiedział, że na pewno będzie rozmawiał z prezydentem USA o relokacji jednostek amerykańskich (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Andrzej Duda powiedział, że na pewno będzie rozmawiał z prezydentem USA o relokacji jednostek amerykańskich (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Według czołowego amerykańskiego dyplomaty w Niemczech liczebność wojsk amerykańskich w Polsce może być większa niż pierwotnie zakładano – informuje dziennik amerykańskich sił zbrojnych „Stars and Stripes”. Pismo przypomina, że zgodnie z ustaleniami z czerwca 2019 r. amerykański kontyngent w naszym kraju miał być zwiększony o tysiąc mundurowych.

USA przerzuci część wojsk? Ekspert: W Niemczech jest zbyt silny lewicowy antyamerykanizm

Światowe media donoszą, że tysiące amerykańskich żołnierzy opuści Niemcy, a duża część z nich trafi do Polski. – Generalnie jest to zły sygnał....

zobacz więcej

Na początku czerwca pojawiła się informacja, że prezydent Donald Trump polecił Pentagonowi do września wycofać z Niemiec 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy. Kontyngent żołnierzy amerykańskich stacjonujących na stałe w Niemczech ma zostać zmniejszony z ponad 34 tys. do 25 tys.

Agencja Reutera podała wówczas, że „część wojsk miałaby zostać skierowana do Polski oraz do innych krajów sojuszniczych Stanów Zjednoczonych”.

W najbliższą środę, 24 czerwca, z Donaldem Trumpem spotka się prezydent Andrzej Duda. Główne tematy rozmów w Białym Domu to współpraca militarna, handlowa, energetyczna i obronność. Prezydent Duda powiedział, że na pewno będzie rozmawiał z prezydentem USA o relokacji jednostek amerykańskich.

źródło:
Zobacz więcej