SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Zełenski: Ukrainie nie wystarczy partnerstwo. Chcemy pełnoprawnego członkostwa w UE

Zełenski oświadczył, że Partnerstwo Wschodnie jest korzystne dla Ukrainy, jeśli przybliża ją do członkostwa w UE. (fot. Maksym Polishchuk/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Zełenski oświadczył, że Partnerstwo Wschodnie jest korzystne dla Ukrainy, jeśli przybliża ją do członkostwa w UE. (fot. Maksym Polishchuk/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

– Ukraina chce pełnoprawnego członkostwa w Unii Europejskiej – oświadczył prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Podczas szczytu liderów państw UE i Partnerstwa Wschodniego, który odbył się 18 czerwca, Zełeński zaznaczył, że program ten jest korzystny dla Ukrainy, jeśli zbliża ją do członkostwa w UE.

Merkel: UE musi się ciągle reformować

Na konieczność ciągłego reformowania Unii Europejskiej zwróciła uwagę kanclerz Angela Merkel w wygłoszonym w Bundestagu rządowym oświadczeniu w...

zobacz więcej

„Partnerstwo Wschodnie nie ma ograniczać ambicji. Niektórym wystarcza polityczny dialog, innym - strategiczne partnerstwo z UE, ktoś pragnie integracji ze wspólnym rynkiem na bazie +czterech swobód+, a ktoś, tak jak Ukraina, domaga się pełnoprawnego członkostwa w UE” – napisał prezydent Ukrainy na Twitterze.

Jak czytamy na stronie internetowej biura prezydenta, Zełenski podczas swojego wystąpienia na odbywającym się w formie wideokonferencji szczycie oświadczył, że Partnerstwo Wschodnie jest korzystne dla Ukrainy, jeśli przybliża ją do członkostwa w Unii Europejskiej.

Pierwsza dama Ukrainy trafiła do szpitala z Covid-19

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska, u której zdiagnozowano Covid-19, trafiła do szpitala w Kijowie – poinformowało we wtorek biuro prezydenta...

zobacz więcej

Zełenski odniósł się do sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Wyraził przy tym nadzieję na wspólne przezwyciężenie wyzwań z nią związanych „dzięki pogłębieniu integracji i zwiększeniu koordynacji między krajami, a nie dzięki politycznej samoizolacji i protekcjonizmowi”.

Jak przekazano w komunikacie biura prezydenta, według Zełenskiego „pandemia nie powinna stać się przyczyną do zamknięcia granic UE dla obywateli państw partnerskich”. Podkreślił też, że Kijów liczy na współpracę z UE w zakupie szczepionki przeciwko Covid-19, kiedy zostanie już opracowana.

Szef ukraińskiego państwa podziękował UE za wsparcie dla jego kraju, w tym za nowy program pomocy makrofinansowej w wysokości 1,2 mld euro.

Zełenski także poparł opracowanie mapy drogowej dotyczącej dalszego rozwoju inicjatywy Partnerstwa Wschodniego i jej zatwierdzenie na szczycie Partnerstwa Wschodniego w przyszłym roku.

źródło:

Zobacz więcej