RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

List van Gogha i Gauguina sprzedano za 930 tys. zł

Artyści pisali o sztuce i „wycieczkach po burdelach” (fot. PAP/EPA/DROUOT HANDOUT)

List Vincenta van Gogha i Paula Gauguina do Emile Bernarda, który opisywał wizyty w domach publicznych i omawiał przyszłość sztuki został sprzedany za 210 600 euro (ponad 930 tys. złotych). Kupiła go fundacja Vincenta van Gogha, która zamierza wystawić go w swoim muzeum w Amsterdamie.

Katarzyna Figura filmową babcią w „Chrzcinach”. Zdjęcia dobiegły końca

Prace nad komediodramatem „Chrzciny” z Katarzyną Figurą w roli głównej powoli dobiegają końca. Akcja filmu rozgrywa się w przełomowym dla polskiej...

zobacz więcej

Malarze napisali list w 1888 roku, kiedy mieszkali razem w domu w Arles na południu Francji.

„Teraz coś, co cię zainteresuje – zrobiliśmy kilka wycieczek po burdelach i jest prawdopodobne, że w końcu często będziemy tam chodzić do pracy. W tej chwili Gauguin jest w trakcie malowania tej samej nocnej kawiarni, którą również ja malowałem, ale z postaciami widocznymi w domach publicznych. Zapowiada się, że to będzie piękna rzecz” – poinformowali w liście.

W liście Van Gogh podziwia też Gauguina. Pisze o nim jako o „dziewiczej istocie o instynktach dzikiej bestii”. „W przypadku Gauguina krew i seks mają przewagę nad ambicjami”.

Jak podaje Fundacja Vincenta van Gogha, holenderski malarz napisał wspólnie z Gauguinem tylko jeden list i równocześnie najważniejszy dokument związany z van Goghiem, który był dotąd w rękach prywatnych.

– List pokazuje wizjonerski obraz ich współpracy artystycznej i przyszłości sztuki współczesnej – poinformował przedstawiciel muzeum w rozmowie z agencją Reutera.

Malarze postimpresjoniści mieszkali przez dwa miesiące w Arles. Od 23 października do 23 grudnia 1888 r.

źródło:
Zobacz więcej