RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zarejestrowano tajemnicze sygnały. Może to być cząstka ciemnej materii

Naukowcy od dawna poszukują dowodów na istnienie ciemnej materii (fot. Xenon Collaboration)

To może być naukowa sensacja. Fizycy pracujący przy XENON1T, najbardziej czułym eksperymencie poszukującym ciemnej materii, poinformowali o zarejestrowaniu nietypowych sygnałów. Oceniono, że są trzy wytłumaczenia – najmniej interesujące to wystąpienie zanieczyszczenia, ale pozostałe mogą sugerować odkrycie nieznanych właściwości neutrin bądź wręcz zdobycie dowodu na istnienie aksjonu, hipotetycznej cząstki spoza Modelu Standardowego...

Posłuchaj, jak brzmi pole magnetyczne Ziemi [WIDEO]

Sonda BepiColombo wysłana w kierunku Merkurego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) przelatując nad ziemią zarejestrowała bardzo ciekawe...

zobacz więcej

– Jesteśmy bardzo podekscytowani tym sygnałem, ale musimy uzbroić się w cierpliwość – tłumaczy Luca Grandi z University of Chicago, jeden z liderów eksperymentu XENON1T. Jak wyjaśnił, najpierw trzeba sprawdzić, czy nie doszło do zanieczyszczeniem atomami trytu. Jeszcze w tym roku ma być przeprowadzony nowy eksperyment – XENONnT – ktory rozwieje wątpliwości.

– Jeśli okaże się, że to nowa cząstka, będziemy mieli przełom, na który czekamy od 40 lat – przekonuje Adam Falkowski z Uniwersytetu Paris-Saclay. – Takiego odkrycia nie da się przecenić – przyznaje cytowany przez serwis „Kopalnia Wiedzy”.

Kathryn Zurek, fizyk-teoretyk z California Institute of Technology przyznaje, że jeśli sygnały pochodzą z aksjonów, które są głównymi kandydatami na cząstki tworzące ciemną materię, lub z niestandardowych neutrin to będzie to niezwykle ekscytujące. Pozostaje jednak ostrożna i uważa, że mimo wszystko najbardziej prawdopodobne jest zanieczyszczenie trytem, nietrwałego izotopu wodoru.

Jeżeli uda się wykluczyć tezę o zanieczyszczeniu, zarejestrowane sygnały mogą potwierdzić, że neutrina mają silny moment magnetyczny. Właściwość ta pozwalałaby im zwiększać rozpraszanie elektronów, co tłumaczyłoby nadmiarowy sygnał. Neutrino z momentem magnetycznym, podobnie jak aksjon, również nie mieści się w Modelu Standardowym.

Najbardziej interesujące byłoby jednak zarejestrowanie „słonecznych aksjonów”, hipotetycznych cząstek ciemnej materii powstających wewnątrz Słońca. Ich odkrycie byłoby dowodem, że aksjony istnieją, można więc znaleźć i te, które tworzą ciemną materię, jaka powstała po Wielkim Wybuchu.

źródło:
Zobacz więcej