RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gra komputerowa będzie wpisana w kanon lektur. „To jest nowoczesna twarz Polski”

– Gry to polskie okno na świat, to nie tylko okno na ekranie komputera. To jest nowoczesna twarz Polski. Poprzez gry pokazujemy, jak Polacy mogą być kreatywni i jak potrafią być innowacyjni – powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki w siedzibie producenta gier 11 bit studios. Do kanonu lektur nieobowiązkowych ma zostać wpisana gra komputerowa „This War of Mine”.

Technologia rodem z gier komputerowych zyskuje uznanie lekarzy

Wirtualna rzeczywistość może być z powodzeniem wykorzystywana także w rehabilitacji pacjentów – uważa prof. Jan Szczegielniak, krajowy konsultant w...

zobacz więcej

Premier podkreślił, że branża gier komputerowych rośnie na całym świecie. – Wchodzą coraz głębiej i warto to wykorzystać, dlatego my również dzisiaj rozważamy, żeby treści z tych gier wchodziły do lektur nieobowiązkowych, żeby mogło się tak stać, że młodzież korzysta z gier po to, żeby sobie wyobrażać pewne sytuacje nie gorzej niż czytając książki – mówił.

Mateusz Morawiecki dziękował również wszystkim pracującym w branży gamingowej za „rozsławianie imienia Polski na całym świecie”. Jak dodał, obecnie wartość tego sektora na świecie to 150 miliardów dolarów, a za kilka lat ta suma ma się podwoić.

– Polacy stają się kreatorami tej również nowej rzeczywistości gospodarczej. Rzeczywistości, która w nowym świecie, świecie coraz bardziej cyfrowym będzie coraz ważniejsza. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w to. Myślę, że poprzez włączanie gier również do systemu szeroko rozumianej edukacji, będziemy w stanie poszerzyć granice naszej wyobraźni, a przez to również wnieść coś nowego do kultury, nie tylko polskiej, ale i całego świata – zaznaczył szef rządu.

Gry komputerowe mają już 70 lat. „Wywołały ważne procesy społeczne”

Gdy zimą 1948 roku opatentowano pierwszą grę komputerową, nikt nie spodziewał się, że to zaczątek nowego zjawiska kulturowego. – Historycy filmu...

zobacz więcej

Prezes 11 bit studios Grzegorz Miechowski podkreślał, że gry są dziełem kultury i operują językiem natychmiast zrozumiałym dla młodego człowieka.

– Od dzisiaj możemy powiedzieć naszym dzieciom w szkołach czy następnemu pokoleniu, że ta książka jest przeczytania, ale i że ta gra jest warta zagrania. Bo to jest kawałek naszej kultury polskiej i światowej. Język gier jest czymś nowym dla kultury, ale też niezwykle wartościowym, bo oferuje nowe narzędzia, które nie były wcześniej dostępne – ocenił.

Gra „This War of Mine" ma zostać umieszczona na liście lektur szkolnych dla uczniów szkół średnich w Polsce od roku szkolnego 2020/2021.

To pełna dylematów moralnych historia cywilów walczących o przetrwanie podczas konfliktu zbrojnego. Opowiada o okropnościach wojny, ludzkim cierpieniu i ciężarze, jaki na swych barkach dźwigają stający w obliczu zagrożenia życia.

źródło:
Zobacz więcej