RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Katarzyna Figura filmową babcią w „Chrzcinach”. Zdjęcia dobiegły końca

Katarzyna Figura w komediodramacie „Chrzciny” (fot. Grzegorz Ziemiański)
Katarzyna Figura w komediodramacie „Chrzciny” (fot. Grzegorz Ziemiański)

Prace nad komediodramatem „Chrzciny” z Katarzyną Figurą w roli głównej powoli dobiegają końca. Akcja filmu rozgrywa się w przełomowym dla polskiej historii momencie – dniu wybuchu stanu wojennego. Film, który otrzymał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, będzie debiutem fabularnym Jakuba Skoczenia. Koproducentem jest Telewizja Polska S.A.

Epidemia uderza w przemysł filmowy. Ceremonia rozdania Oscarów przesunięta

54 Gubernatorów zasiadających w Radzie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej podjęło decyzję o przesunięciu daty 93. ceremonii rozdania...

zobacz więcej

Jest 13 grudnia 1981 roku. Generał Jaruzelski ogłasza wprowadzenie stanu wojennego. W tym samym czasie w domu w Małopolsce Franciszka (Katarzyna Figura) przygotowuje chrzciny najmłodszego wnuka. Pierwszy raz od piętnastu lat udaje jej się zwołać swoje skłócone dzieci. Chce je ze sobą pogodzić, obiecała to Matce Boskiej.

W rodzinnym domu spotykają się: zagorzały komunista Wojtek (Tomasz Schuchardt), bogobojny katolik Tadeusz (Michał Żurawski), wdowa z trójką dzieci Teresa (Agata Bykowska), konkubina prywaciarza i kombinatora Irka (Marta Chyczewska), nieodpowiedzialny hulaka i pijak Tolo (Maciej Musiałowski) oraz matka chrzczonego właśnie, nieślubnego dziecka – Hanka (Marianna Kowalewska).

Franciszka podczas porannej wizyty u księdza (Andrzej Konopka) dowiaduje się o wprowadzeniu stanu wojennego. Za nic nie może dopuścić, aby ta informacja dotarła do zebranej rodziny. Wówczas chrzest i upragnione pojednanie nie miałyby szans powodzenia.

Zdjęcia do filmu ruszyły w lutym. Po przerwie związanej z pandemią koronawirusa wrócono do nich w maju, z uwzględnieniem nowych obostrzeń i wytycznych związanych z bezpieczeństwem twórców i ekipy. Trwa postprodukcja, producenci zapowiadają ukończenie filmu jesienią lub wczesną zimą tego roku.

– Na plan wracaliśmy jako pierwsza ekipa filmowa, z lekką obawą, ale też entuzjazmem, żądni pracy, twórczości i nowych wyzwań. Nasz film to małe, kameralne kino, ale perypetii w trakcie okresu zdjęciowego mieliśmy co niemiara. Dosięgła nas światowa pandemia koronawirusa, przez którą musieliśmy przerwać zdjęcia na dwa miesiące – mówi producentka filmu Bożena Krakówka.

– Po powrocie pracowaliśmy oczywiście z zachowaniem nowych wytycznych BHP dotyczących dezynfekcji i pracy w rozproszeniu. Dla wszystkich nas: twórców, aktorów i ekipy była to zupełnie nowa sytuacja. Wszystko się świetnie udało. Jestem dumna ze swojej ekipy, że tak dobrze poradziła sobie z nowym reżimem sanitarnym pracy planowej – dodaje Krakówka.

„Chrzciny” są debiutem fabularnym Jakuba Skoczenia, reżysera i scenarzysty filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych. Autorem zdjęć jest Bartek Cierlica. Scenografię stworzyła Aleksandra Klemens. W filmie, oprócz Katarzyny Figury, występują: Agata Bykowska, Marta Chyczewska, Marianna Kowalewska, Michał Żurawski, Tomasz Schuchard i Maciej Musiałowski oraz Andrzej Konopka, Tomasz Włosok i Piotr Ligienza.

Producentką filmu jest Bożena Krakówka - Andersa Street Art and Media. Koproducentem jest Robert Ziółek (Mushelka Production) oraz Telewizja Polska S.A. Film otrzymał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Dysponujemy wieloma fotosami z planu, chętnie je udostępnimy. Proszę o kontakt, jeśli byliby Państwo zainteresowani.

źródło:
Zobacz więcej