RAPORT

Wojna na Ukrainie

Frontex: Znów rośnie liczba przypadków nielegalnego przekroczenia granic UE

Europa zmaga się z kryzysem migracyjnym (fot. PAP/EPA/LUIS FORRA)
Europa zmaga się z kryzysem migracyjnym (fot. PAP/EPA/LUIS FORRA)

W maju udaremniono prawie 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granic Unii Europejskiej. Był to wzrost w stosunku do kwietnia, gdy liczba takich prób była rekordowo niska, na co wpływ miała między innymi epidemia koronawirusa – wynika z raportu opublikowanego przez Frontex.

Czy koronawirus zabił kryzys migracyjny?

Pandemia koronawirusa spowodowała, że temat potencjalnego nowego kryzysu migracyjnego niemal całkowicie zniknął. Nie oznacza to jednak, że zniknął...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Jak wynika z danych Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku odnotowano 30,8 tys. prób nielegalnego przejścia granicy, czyli 9 proc. mniej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku.

Na wschodnich granicach zewnętrznych Unii odnotowano 100 prób nielegalnego przejścia. Jak zaznaczono w raporcie, liczba ta może ulec zmianie, ponieważ dane wpłynęły późno. Nie zmienia to jednak faktu, że w tym regionie było najmniej migrantów starających przedostać się na teren Unii. W okresie styczeń-maj Frontex odnotował tam 11,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granic, czyli 34 proc. mniej niż rok wcześniej. Wśród nielegalnych migrantów najwięcej było obywateli Afganistanu.

W centralnej części Morza Śródziemnego liczba prób nielegalnego przejścia granic wyniosła w maju około 1,3 tys., czyli wzrosła o 75 proc. w stosunku do kwietnia. Od stycznia do maja łącznie było 5,7 tys. takich prób, trzy razy więcej niż w ubiegłym roku. Najwięcej było obywateli Bangladeszu, Sudanu i Wybrzeża Kości Słoniowej.

Na zachodnich granicach zewnętrznych odnotowano w maju ponad 650 prób nielegalnej migracji, czyli czterokrotnie więcej niż w kwietniu. Od początku roku było to łącznie 3,7 tys. prób przejścia granicy, czyli nieco mniej niż w stosunku do pierwszych pięciu miesięcy ubiegłego roku. Prawie połowę osób stanowili Algierczycy.

Na Bałkanach Zachodnich było 900 prób nielegalnego przejścia granic UE w maju – dziesięciokrotnie więcej niż w kwietniu. W okresie od stycznia do maja było ich łącznie 6,9 tys., czyli połowę więcej niż w ubiegłym roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej