RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spotkanie Duda-Trump. Prezydent zdradził tematy rozmów

Prezydent Andrzej Duda będzie gościł w Białym Domu 24 czerwca (fot. KPRP/Jakub Szymczyk)
Prezydent Andrzej Duda będzie gościł w Białym Domu 24 czerwca (fot. KPRP/Jakub Szymczyk)

Prezydent USA Donald Trump w swoim zaproszeniu zawarł podstawowe tematy, które chce omawiać. Są to: obronność, energetyka, handel, bezpieczeństwo telekomunikacyjne – poinformował prezydent Andrzej Duda. W środę wieczorem Biały Dom oficjalnie potwierdził informację o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy u Donalda Trumpa planowanej na 24 czerwca.

Nieoficjalnie: Wiadomo, kiedy spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem

Padła nieoficjalna data spotkania prezydenta USA i Polski. Według „Wirtualnej Polski” spotkanie miałoby się odbyć w następną środę tzn. 24 czerwca....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Podczas nocnego briefingu prasowego przed piekarnią Klementynka w podwarszawskich Markach Andrzej Duda mówił o szczegółach tej wizyty. Przekazał, że jedną z omawianych kwestii będzie walka z epidemią koronawirusa.

– Rozmawiałem z panem prezydentem także o współpracy polskich i amerykańskich naukowców w pracach nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Też w tej sprawie będę chciał z panem prezydentem rozmawiać – zapowiedział.

Dodał, że Donald Trump w swoim zaproszeniu zawarł podstawowe tematy, które chce omawiać. Są to: obronność, energetyka, handel, bezpieczeństwo telekomunikacyjne.

– Z mojego punktu widzenia ważna jest przede wszystkim obronność, a więc kwestia współpracy militarnej, zwłaszcza w kontekście tego, co ostatnio pan prezydent ogłaszał. To jest jedna rzecz. Druga, oczywiście Trójmorze – bardzo ważne, bo to kwestia naszego rozwoju i inwestycji – wyjaśnił prezydent.

Spotkanie prezydentów Dudy i Trumpa 24 czerwca. To już oficjalna wiadomość

Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych spotkają się za tydzień w Waszyngtonie. Biały Dom oficjalnie potwierdził wizytę prezydenta Andrzeja Dudy i...

zobacz więcej

– Każdy temat tutaj ma znaczenie. Energetyka też ogromne, bo przecież współpracujemy w zakresie gazu, sprowadzamy gaz ze Stanów Zjednoczonych, chcemy mieć kolejny gazoport, chcemy także rozwijać tę współpracę dalej – ocenił Duda.

– Jak nam się uda zakończyć inwestycję rozbudowy gazoportu w Świnoujściu, jeżeli uda się nam postawić kolejny gazoport w Gdańsku i jeszcze dokończymy budowę Baltic Pipe, to rzeczywiście będziemy mieli taką sytuację, że gaz z USA będzie mógł być dystrybuowany przez nasze sieci do naszych sąsiadów, czyli do państw, z którymi współpracujemy w ramach Trójmorza czy na Ukrainę – wyjaśnił.

Prezydent powiedział, że pisemne zaproszenie przyszło ze Stanów Zjednoczonych w środę. Zdaniem agencji Associated Press głównym tematem rozmowy przywódców Polski i USA będzie plan przeniesienie do naszego kraju części oddziałów amerykańskich wycofywanych z Niemiec.

źródło:

Zobacz więcej