RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Atak na sondę portalu tvp.info o debacie prezydenckiej. Boty oddawały głos na jednego kandydata

Mechanizm oszustwa ujawniła kilka dni temu opozycyjna analityczka zajmująca się polityką w sieci (fot. Paweł Supernak)
Mechanizm oszustwa ujawniła kilka dni temu opozycyjna analityczka zajmująca się polityką w sieci (fot. Paweł Supernak)

W sondzie na temat debaty prezydenckiej na profilu twitterowym portalu tvp.info nastąpiła manipulacja głosami. Kilkukrotnie odnotowano lawinowy przyrost głosów na jednego z kandydatów w bardzo krótkim czasie. Mechanizm budowy takiej struktury ujawniła kilka dni temu Anna Mierzyńska, związana z opozycją analityczka zajmująca się polityką w sieci. Na podstawie „samplingu” danych oszacowaliśmy, ile mógł kosztować przeprowadzony atak botów na ankietę.

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

To właśnie błyskawiczny i masowy przyrost głosowania na jednego kandydata świadczy o wykorzystaniu botów. W ciągu minuty przybyło około 5 tys. głosów. Akcja była powtarzana. Większość głosów sondy oddawano z anonimowych kont.

Mechanizm działania takiego oszustwa opublikowała niedawno Anna Mierzyńska, analityczka zajmująca się polityką w sieci, związana z Platformą Obywatelską (wcześniej kierowała biurem poselskim jednego z parlamentarzystów tej partii i kandydowała z jej list). Odnotowano trzy gwałtowne przyrosty o 5 tys. głosów, co oznacza, że według cennika ujawnionego przez Mierzyńską akcja ta kosztowała około 600 dolarów.  By dokładniej określić to, co się stało, trzeba jednak przyjrzeć się wszystkim danym.

Debata zgromadziła miliony przed telewizorami

Aż 7,5 miliona osób obejrzało debatę prezydencką w TVP. To znacznie więcej niż w przypadku poprzedniej, która odbyła się na początku maja (4,63...

zobacz więcej

Analiza wzrostu głosów oddanych na poszczególnych kandydatów – dzięki tzw. metodzie „samplingu”, czyli pobieraniu co minutę danych z ankiety – pokazuje następujące w kilkuminutowych odstępach skokowe przyrosty dla jednego z kandydatów:

• 21:28 – plus 5 tys. głosów (zgodnie z cennikiem: 195 dol.);
• 21:36 – plus 5 tys. głosów (195 dol.);
• 21:38 – plus 3 tys. głosów (150 dol.);
• 21:46 – plus 5 tys. głosów (195 dol.);
• 21:57 – plus 5 tys. głosów (195 dol.).

Przyrosty te są proste do identyfikacji, ponieważ następują masowo i w krótkim czasie. Jednak tylko metoda „samplingu” potrafi to wykazać.

Szacowany budżet tej operacji wynosił 930 dolarów (około 3,6-3,7 tys. złotych).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej