RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Gdańsk dał Agorze 55 tys. zł. Agora wyróżniła Gdańsk za „niepokorność”

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz (fot. PAP/Adam Warżawa)
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz (fot. PAP/Adam Warżawa)

Podczas uroczystej gali „Gazety Wyborczej” i podsumowania plebiscytu Supermiasta, Gdańsk został wyróżniony jako miasto niepokorne, gdzie narodziła się „Solidarność”. Kilka miesięcy wcześniej biuro Aleksandry Dulkiewicz na stworzenie tej akcji przekazało spółce Agora 55 350 zł.

Prezydent Gdańska szuka cięć w domach dziecka. Przedstawiciele placówek załamują ręce

W związku z kryzysem gdańskie domy dziecka zostały poinformowane, że mają zmniejszyć bieżące wydatki aż o 15 proc. – My nie posiadamy zbyt wielkich...

zobacz więcej

– Bardzo dziękuję. Nie jesteśmy niepokorni, dlatego że nam się tak podoba – mówiła we wtorek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, gdy podczas gali plebiscytu Supermiast wyróżniono akurat to miasto. Wydarzenie organizowane z okazji jubileuszu 30-lecia polskiego samorządu terytorialnego poprowadzili Maciej Stuhr oraz Paula Skalnicka-Kirpsza z „Gazety Wyborczej”.

W laudacji przed przyznaniem Gdańskowi wyróżnienia wskazano, że jest to miasto, gdzie narodziła się „Solidarność”. „To miasto, które miało wspaniałego prezydenta – za swoją niepokorność zapłacił najwyższą cenę. Teraz ma panią prezydent, która w wywiadzie dla »Gazety Wyborczej« powiedziała, że nie będzie milczenia” – podkreślono.

Na stronie internetowej Gdańska można jednak znaleźć informację, że władze miasta przyczyniły się do zorganizowania całego wydarzenia.

Na liście wydatków widnieje bowiem taki, który opiewa na ponad 55 tys. zł, a widniejąca przy nim adnotacja brzmi: „Przyznanie Miastu tytułu Partnera Głównego oraz ustalenie zasad realizacji na jego rzecz świadczeń reklamowych i promocyjnych, w związku z planowaną akcją pod nazwą Supermiasto”.

Wielkie pieniądze od prezydenta Adamowicza dla Agory. „To jest skandal!”

„Skandalem” nazywa polityk PiS Andrzej Jaworski przekazanie przez Wydział Promocji, Informacji i Komunikacji miasta Gdańska na konto Agory 73 800...

zobacz więcej

– Z niedowierzaniem zauważyłem, że prezydent Dulkiewicz oraz miejski portal chwalą się nagrodą uzyskaną w konkursie „Gazety Wyborczej”, na który przeznaczono blisko 85 tys. zł z budżetu miasta” – mówi w rozmowie z portalem tvp.info radny PiS Przemysław Majewski i przekonuje, że oprócz 55 tys. był jeszcze inny przelew na ponad 30 tys. złotych.

– Oprócz zażenowania, że miasto chwali się „opłaconą” nagrodą, trzeba podkreślić nieodpowiedzialność władz, które w czasie kryzysu wydają pieniądze na dotowanie koncernu medialnego – ocenia.

Majewski mówi, że te same władze mówią, iż konieczne może być wyłączanie oświetlenia ulic, zmian finansowania domów dziecka czy podstawowych remontów mienia komunalnego. – Bo jak przekonują, budżet miasta jest podobno w trudnej sytuacji – dodaje radny.

O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się również do przedstawicieli władz miasta. Gdy tylko otrzymamy odpowiedź, poinformujemy o tym na naszej stronie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej