RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W piątek Księżyc zakryje Wenus

Zjawisko będzie trudne do zaobserwowania, bo wystąpi w dzień (fot. China Photos/Getty Images)

W najbliższy piątek Księżyc zakryje planetę Wenus. To ciekawe zjawisko będzie jednak dość trudne do zaobserwowania, gdyż nastąpi w dzień, a na dodatek dość blisko Słońca.

Misja następcy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a ponownie opóźniona

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) nie poleci w kosmos w marcu 2021 roku. Nowa data zostanie ogłoszona przez NASA prawdopodobnie w przyszłym...

zobacz więcej

Nawet najjaśniejsze gwiazdy da się dostrzec w dzień, jeśli znamy ich pozycję i skierujemy na nie teleskop. Wenus ma blask mocniejszy od najjaśniejszych gwiazd nocnego nieba, więc tym bardziej nie powinno być to problemem.

Księżyc w piątek będzie bliski nowiu i ma oświetlone niecałe 4 proc. tarczy, więc raczej nie wypatrzymy go na niebie gołym okiem, w blasku Słońca; trzeba będzie użyć teleskopu lub lornetki.

Księżyc i Wenus będą się znajdować na niebie na zachód od Słońca (po prawej stronie). Najbezpieczniej przy poszukiwaniu wąskiego sierpa Księżyca schować się za budynkiem, który będzie przesłaniał Słońce.

Początek zakrycia nastąpi o godz. 10.16, gdy Wenus schowa się za jasnym brzegiem Księżyca. Wyjdzie zza niego przy ciemnym brzegu o godz. 11. Podane momenty dotyczą Warszawy, natomiast w różnych innych miejscach Polski mogą różnić się nawet o kilkanaście minut.

Jeśli do obserwacji zastosujemy teleskop z kilkudziesięciokrotnym powiększeniem, to zauważymy, że Wenus również będzie mieć kształt sierpa, a nie okrągłej tarczy. Na dodatek Wenus i Księżyc będą w bardzo podobnej fazie.

Astronomowie podkreślają, że obserwacje najbliższego zakrycia Wenus przez Księżyc należy robić z rozwagą. Obiekty te będą na niebie dość blisko Słońca, więc istnieje ryzyko przypadkowego skierowania przyrządu obserwacyjnego na naszą dzienną gwiazdę. Trzeba poważnie traktować wszystkie ostrzeżenia o tym, aby nie kierować teleskopu czy lornetki na Słońce (jeśli nie są odpowiednio przystosowane do tego celu i nie mamy doświadczenia w ich używaniu), gdyż grozi to uszkodzeniem lub utratą wzroku.

źródło:

Zobacz więcej