Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Nowe doniesienia ws. Zatoki Sztuki. Jest decyzja Zbigniewa Ziobry

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Będzie nowe postępowanie karne ws. wydarzeń w Zatoce Sztuki. Film Sylwestra Latkowskiego sprawił, że śledczy znów przyjrzeli się bulwersującej sprawie wykorzystywania małoletnich w sopockim klubie. „Teraz ustalono, że nie wszystkie podejmowane w filmie wątki były przedmiotem postępowań karnych” – donosi Onet.

Marcin Gortat: Byłem raz w „Zatoce sztuki”, nie wróciłem. Patologia

„Byłem w Zatoce sztuki, patologia” – napisał na Twitterze koszykarz Marcin Gortat. „Zatoka sztuki” to sopocki lokal, w którym, jak wynika z...

zobacz więcej

Tuż po emisji filmu „Nic się nie stało” o sopockiej Zatoce Sztuki resort sprawiedliwości zapowiedział powołanie zespołu do zbadania sprawy łowców nastolatek z Wybrzeża.

Na polecenie ministra Zbigniewa Ziobry zespół prokuratorów z Warszawy rozpoczął analizowanie dotychczasowych działań policji i prokuratury w sprawach Krystiana W. „Krystka” i Marcina T. „Turka”. Obaj odpowiadają przed sądem za seksualne wykorzystywanie 14- i 15-letnich dziewczynek.

Teraz media donoszą o pierwszych efektach prac zespołu. Okazuje się, że nie wszystkie podejmowane w filmie wątki były przedmiotem postępowań karnych. W związku z tym Ziobro zdecydował o nowym postępowaniu karnym.

Jak czytamy, dla zagwarantowania bezstronności poprowadzi je specjalny zespół śledczy prokuratorów w Prokuraturze Okręgowej w Łodzi, a więc jednostce prokuratury spoza regionu gdańskiego.

Do Zatoki Sztuki miał sprowadzać swoje ofiary Krystian W. Śledztwo w sprawie W. ruszyło 2015 r., gdy 14-letnia Anaid z Gdańska rzuciła się pod pociąg po tym, jak wyznała swojej koleżance, że została zgwałcona.

Liroy nie zamierza pozywać Latkowskiego. Mówi, co widział w Zatoce Sztuki

„Ja w tym klubie byłem kilka razy, byłem na imprezie towarzyszącej, gdzie mnie zaproszono z grupą przyjaciół. (...) Całe to towarzystwo było dość...

zobacz więcej

W wyniku śledztwa okazało się, że W. wielokrotnie zaczepiał nieletnie dziewczyny, a niektóre wielokrotnie gwałcił. Sylwester Latkowski przedstawił w reportażu pt. „Nic się nie stało” kulisy działania mężczyzny, dramat dziewcząt oraz młodych kobiet.

W Zatoce Sztuki na przestrzeni lat pojawiało się wiele gwiazd telewizji. Chociaż Sylwester Latkowski zaapelował do nich o pomoc, podzielenie się wiedzą i wskazówki w rozliczeniu nielegalnych działań, nikt z aktorów czy piosenkarzy – jak twierdzi, nie wyraził dotąd chęci pomocy.

– Będą mieli szansę się wypowiedzieć. Prokuratura zapowiedziała, i wszyscy trzymamy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę za słowo, że zajmie się tym tematem na poważnie, a osoby mogące coś wiedzieć będą wzywane i przesłuchiwane – komentował w rozmowie z portalem tvp.info wiceminister Adam Andruszkiewicz.

źródło:
Zobacz więcej