RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Reparacje za II wojnę światową – jest stanowisko rządu Angeli Merkel

Poseł Zielonych, Manuel Sarazzin, proponował m.in. symboliczne odszkodowania dla miejscowości, w których Niemcy popełnili zbrodnie wojenne (fot. PAP)
Poseł Zielonych, Manuel Sarazzin, proponował m.in. symboliczne odszkodowania dla miejscowości, w których Niemcy popełnili zbrodnie wojenne (fot. PAP)

Niemiecki rząd nie zmienia negatywnego zdania w sprawie wypłaty reparacji dla Polski za II wojnę światową. Podczas dzisiejszej wizyty w Warszawie szef MSZ Niemiec Heiko Maas zadeklarował jednak, że pamięć i rozliczenie z przeszłością nigdy nie będą dla jego kraju zakończone.

Reparacje od Niemiec? „To wielki przełom. Widać go w niemieckiej prasie”

Poseł Zielonych Manuel Sarrazin przedstawił propozycję ws. reparacji dla Polski. – W niemieckich mediach temat nagle jest komentowany w czołowych...

zobacz więcej

  Polityk przypomniał inicjatywę ustanowienia w Berlinie pomnika polskich ofiar niemieckiej okupacji. Zaznaczył też, że Niemcy zwiększą fundusze na rzecz utrzymania byłego obozu Auschwitz-Birkenau.

– Zwłaszcza tutaj w Polsce, to jest odpowiedzialność, którą w Niemczech przyjmujemy. Auschwitz jest miejscem, które będzie nam przypominało na zawsze o tej odpowiedzialności – powiedział Heiko Maas.

Polityk poinformował również o podpisaniu porozumienia zakładającego, że Niemcy przekażą 60 mln euro na Fundację Auschwitz-Birkenau, zgodnie z grudniową deklaracją kanclerz Angeli Merkel.

– Jeśli chodzi o dyskusję na temat reparacji, która powraca, to w stanowisku rządu federalnego nic się nie zmieniło – dodał.

Wczoraj poseł Zielonych i szef niemiecko-polskiego zespołu w Bundestagu Manuel Sarrazin przedstawił propozycję rozszerzenia dotychczasowej formy zadośćuczynienia Niemiec dla Polski.

Propozycja niemieckiego polityka zakłada stworzenie dwóch nowych funduszy dla ofiar wojny i okupacji. Chodzi między innymi o finansowanie opieki zdrowotnej ofiar niemieckiej agresji na Polskę.

Dodatkowymi elementami miałyby być sposoby wsparcia polskiej kultury oraz symboliczne odszkodowania dla miejscowości, w których Niemcy popełnili zbrodnie wojenne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej