RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: Wg światowych instytucji Polska przejdzie kryzys najlepiej w Europie

Mateusz Morawiecki oznajmił, że program obecnego prezydenta obejmuje też rozwój budowy dróg (fot. Krystian Maj/KPRM)

Chcemy, żeby jak najszybciej wróciła normalność, taka jaka była przed kryzysem koronawirusowym. Jest szansa na tą normalność – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po zakończeniu środowego posiedzenia Rady Ministrów. Jak podkreślił, tę szansę dają inwestycje w ramach „Planu Dudy”.

Minister infrastruktury: Koronawirus nie zatrzymał budowy dróg

Koronawirus nie zatrzymał budowy dróg – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w Janowie Lubelskim, gdzie wizytował w sobotę budowę...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że instytucje międzynarodowe doceniają Polskę za podejmowaną pracę w walce z kryzysem wywołanym przez epidemię koronawirusa.

– Jeśli dzisiaj już wielkie instytucje z całego świata mówią, że Polska przejdzie najlepiej ten kryzys w całej Europie, to dzieje się tak również dlatego, że wiemy, w jaki sposób odpowiedzieć na ten kryzys, jakie instrumenty gospodarcze, biznesowe, finansowe dla przedsiębiorców zastosować po to, żeby ten kryzys przejść możliwie suchą stopą – oznajmił Morawiecki.

„Plan Dudy” to „szansa na normalność”

Jak dodał, „chcemy, żeby jak najszybciej wróciła ta normalność, taka, jaka była przed kryzysem koronawirusowym”. – Jest szansa na tą normalność. Ta szansa wiedzie m.in. przez dziesiątki, setki, a nawet śmiało mogę powiedzieć tysiące inwestycji w ramach „Planu Dudy” – podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki oznajmił, że program obecnego prezydenta obejmuje też rozwój budowy dróg. – Ten plan również zakładał wzrost wydatków na infrastrukturę drogową, takich dróg, co do których dzisiaj podjęliśmy ostateczne decyzje na Radzie Ministrów. To przede wszystkim inwestycja na trasie drogi S6 – zaznaczył. Wymienił także inne drogi krajowe i ekspresowe, m.in. S52, S7, S10 – łączącą Toruń z Bydgoszczą.

Jak powiedział szef rządu, program Andrzeja Dudy ma umożliwić rozwój na rynku pracy. – „Plan Dudy” to obrona miejsc pracy, tworzenia nowych miejsc pracy podczas tych wielkich inwestycji (…) w każdym powiecie, w każdej gminie, różnego charakteru – środowiskowych, energetycznych, budowa internetu szerokopasmowego – przekonywał.

CPK większy niż lotniska w Atlancie i Pekinie? „Trzaskowski mało wie o świecie” [WIDEO]

Kandydat PO na prezydenta Rafał Trzaskowski stwierdził, że Centralny Port Komunikacyjny będzie największym lotniskiem na świecie. Z planów rządu...

zobacz więcej

Dodał, że różne instytucje europejskie aprobują te plany, ponieważ mają one zapewnić sprawne wyjście z kryzysu. – Te nasze plany inwestycyjne to plany na szybkie wyjście z kryzysu koronawirusowego. I te plany są potwierdzane przez Komisję Europejską, przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, przez większość renomowanych instytucji, które oceniają gospodarki z całego świata – powiedział.

Obniżenie wieku emerytalnego

Podczas środowej konferencji premier Morawiecki przywołał też kwestię emerytur, mówiąc, że „musi być godna”. – To zapewnienie godnej emerytury, a jednocześnie możliwości przejścia na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym, do czego Prawo i Sprawiedliwość się zobowiązało, zostało w sposób wiarygodny wykonane – zaznaczył.

Morawiecki przypomniał, że poprzedni rząd podniósł wiek emerytalny. – Co zrobili nasi poprzednicy – partia pana Budki, pana Trzaskowskiego, pana Schetyny? Otóż osiem lat temu emeryci dowiedzieli się, że muszą pracować jeszcze dłużej. Mężczyźni i kobiety do 67. roku – kobietom podniesiono wiek emerytalny o 7 lat, mężczyznom o kolejne 2 lata – zauważył.

Jak ocenił, „nie potrafiono sobie poradzić z dziurą budżetową, która wówczas występowała”. – Nie potrafiono uszczelnić systemu podatkowego narzucono ten ciężar na barki emerytów. Oni mieli jeszcze dłużej pracować – powiedział.

Szef rządu zaznaczył, że Prawo i Sprawiedliwość poza przywróceniem wieku emerytalnego, zagwarantowało emerytom dodatkowe wsparcie finansowe. – My przywróciliśmy wiek emerytalny zgodnie z naszą obietnicą. Przywróciliśmy również bardziej godne życie na emeryturze. Tylko w ostatnich 12 miesiącach zaproponowaliśmy emerytom dodatkowe wsparcie finansowe – to przede wszystkim 13. emerytura, w tym roku 1200 zł, ale to także waloryzacja kwotowa co najmniej na poziomie 70 zł, czyli razy dwanaście – 840 zł rocznie i także podniesienie płacy netto poprzez obniżkę podatku PIT, co miało miejsce w końcówce wzeszłego roku – wymieniał.

Premier przypomniał, co na temat obniżenia wieku emerytalnego sądził wówczas Rafał Trzaskowski. – Mówił, że to jest katastrofa budżetowa, że nie można do tego doprowadzić, ponieważ jest to rodzaj wielkiego błędu, że wysiłki modernizacyjne oznaczają właśnie podniesienie wieku emerytalnego – dodał. Jak ocenił Morawiecki, jest to, „zawracanie kijem rzeki”.

źródło:
Zobacz więcej