RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Na pewno jesteśmy w grze”. Prezydent odniósł się do relokacji wojsk USA

– Jeśli będą podejmowane decyzje o jakiejkolwiek relokacji części amerykańskich wojsk obecnie stacjonujących w Niemczech, to na pewno jesteśmy w grze – powiedział prezydent Andrzej Duda. Zawsze mówiliśmy, że jesteśmy otwarci na naszych sojuszników; ta nasza otwartość to swoisty rodzaj oferty – dodał.

Trump potwierdza zamiar redukcji wojsk USA w Niemczech

Prezydent Donald Trump potwierdził zamiar redukcji wojsk amerykańskich w Niemczech do 25 tys. Jako powód podał zbyt niskie wydatki obronne Niemiec...

zobacz więcej

Andrzej Duda na pytanie związane z zapowiedziami prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu z Niemiec części wojsk amerykańskich odpowiedział, że „jak donosiły media mogłyby one zostać przesunięte do Polski”.

– Nie mam w tej chwili żadnych takich informacji na ten temat, które mógłbym odpowiedzialnie, w sposób jednoznaczny potwierdzić. Mogę tylko tyle powiedzieć, że my zawsze mówiliśmy, że jesteśmy otwarci na naszych sojuszników i że Amerykanie generalnie są mile widziani w naszym kraju. W związku z tym ta nasza otwartość to jest taki swoisty rodzaj oferty – powiedział prezydent.

Jak zaznaczył, „to oczywiście wymaga zawsze szerokich uzgodnień politycznych, zawarcia odpowiednich umów”.

– Myślę, że jeżeli będą podejmowane decyzje o jakiejkolwiek relokacji tych oddziałów, to na pewno jesteśmy w grze – powiedział prezydent.

Rosja chce by wojska USA pozostały w Niemczech

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała w czwartek komentując możliwość wycofania sił USA z Niemiec, że budzi to niepokój, gdyż pojawiły...

zobacz więcej

5 czerwca dziennik „Wall Street Journal” jako pierwszy napisał, że Trump polecił Pentagonowi do września wycofać z Niemiec 9,5 tys. amerykańskich żołnierzy, ograniczając ich łączną liczbę w tym kraju do 25 tys. Prezydent Donald Trump potwierdził w poniedziałek, że USA zredukują liczbę wojskowych stacjonujących w Niemczech do 25 tys. Według agencji Reutera część z wycofywanych z Niemiec żołnierzy ma zostać skierowana do Polski i do innych krajów sojuszniczych, a część wrócić do Stanów Zjednoczonych.

Trump - jak relacjonuje Reuters – zasugerował też podczas spotkania z dziennikarzami w Waszyngtonie, że Niemcy nie wydają na obronność tyle, ile oczekuje od nich NATO.

O tę zapowiedź prezydenta USA pytani byli na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec: Jacek Czaputowicz i Heiko Maas.

„Niebezpieczeństwo czyha zza wschodniej granicy”. Morawiecki o wojskach USA w Polsce

Mam nadzieję, że część żołnierzy amerykańskich, wycofywanych z Niemiec, trafi do Polski, będzie to wzmocnienie wschodniej flanki NATO, trwają...

zobacz więcej

– Przyjęliśmy to do wiadomości. Nie mamy bardziej szczegółowych informacji: kiedy, jak, co zostanie wdrożone ani ze strony Departamentu Stanu, ani ze strony Pentagonu. Nie uzyskaliśmy informacji, dlatego czekamy, co strona amerykańska zamierza. Przyjmujemy to do wiadomości – powiedział Maas. Jak dodał, obecność amerykańska w Niemczech jest ważna nie tylko dla bezpieczeństwa Niemiec, ale również dla bezpieczeństwa USA, a w szczególności dla bezpieczeństwa Europy jako całej.

Jacek Czaputowicz zaznaczył, że podstawą bezpieczeństwa państw Europy – zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej – jest obecność amerykańska i silne więzy transatlantyckie. Podkreślił, że Polska od ponad roku prowadzi rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi na temat wzmocnienia obecności amerykańskiej w naszym kraju.

– Te rozmowy nie mają związku z ostatnimi deklaracjami amerykańskimi i stosunkami amerykańsko-niemieckimi dotyczącymi ewentualnego zmniejszenia obecności amerykańskiej w Niemczech – zastrzegł. Czaputowicz zwracał uwagę, że siły amerykańskie w Niemczech służą także bezpieczeństwu Polski.

źródło:

Zobacz więcej