RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pożar Gedanii w Gdańsku. Prokuratura ujawnia ustalenia

Gedania. Śledczy o przyczynach pożaru (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Gedania. Śledczy o przyczynach pożaru (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Śledczy ustalili, że przyczyną pożaru zabytkowego budynku po dawnym klubie sportowym Gedania było podpalenie. – Użyto substancji łatwopalnej – poinformowała prokurator Grażyna Wawryniuk. – Zabytki w Gdańsku płoną. (…) W tym przypadku są to zabytki w szczególnym miejscu, bo niewygodne dla inwestora Robyg – komentował wcześniej pożar poseł PiS Kacper Płażyński.

Reparacje od Niemiec? „To wielki przełom. Widać go w niemieckiej prasie”

Poseł Zielonych Manuel Sarrazin przedstawił propozycję ws. reparacji dla Polski. – W niemieckich mediach temat nagle jest komentowany w czołowych...

zobacz więcej

– Biegły ustalił, że mamy do czynienia z podpaleniem, do którego użyto substancji łatwopalnej. Trwają czynności mające ustalić sprawcę – przekazała we wtorek Grażyna Wawryniuk. Przypomnijmy, że do pożaru pustostanu przy ul. Kościuszki doszło w Wielką Sobotę. Na miejscu pracowało dziesięć zastępów straży pożarnej.

O sprawie natychmiast alarmował Kacper Płażyński. Polityk wskazywał, że w Gdańsku to nie pierwsza taka sytuacja. – Prawdopodobnie nieznani sprawcy podłożyli ogień i zabytki w Gdańsku płoną. (…) W tym przypadku są to zabytki w szczególnym miejscu, bo niewygodne dla inwestora Robyg, dla którego pewnie lepiej, żeby ich tam nie było – stwierdził. Zaznaczył, że nie wie, co dokładnie się stało, ale jest w kontakcie z policją i będzie się tej sprawie przyglądał.

W reakcji na jego słowa spółka zażądała od Płażyńskiego przeprosin i kwoty 250 tys. zł. – Chce mi się zakneblować usta, ale temat jest zbyt poważny – komentował w rozmowie z portalem tvp.info Płażyński.

O komentarz w sprawie zwróciliśmy się wówczas również do przedstawicieli firmy. W nadesłanym nam oświadczeniu napisano, że wypowiedzi posła naruszały dobre imię spółki. Przedstawiciele firmy stwierdzili, że podejmowali próbę porozumienia z politykiem, by „w formie pozytywnego dialogu” przedstawić plany Robyg. „Celem Spółki jest zagospodarowanie terenu Gedanii, oddające jego sportowy i historyczny charakter” – zapewniono.

– Duży deweloper działający w Polsce, którego Goldman Sachs jest właścicielem, grozi parlamentarzystom. Tak być nie może – odpowiadał Płażyński i napisał w tej sprawie list do prezesa Banku Inwestycyjnego Goldman Sachs Dawida Solomona.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej