RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polonijni liderzy: Prezydent Duda jedynym kandydatem w czasie globalnych zagrożeń

Grupa polonijnych naukowców i liderów polonijnych z USA apeluje o poparcie prezydenta (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
Grupa polonijnych naukowców i liderów polonijnych z USA apeluje o poparcie prezydenta (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Grupa polonijnych naukowców i liderów polonijnych z USA wystąpiła do elektoratu polskiego i polsko-amerykańskiego z przesłaniem o poparcie prezydenta Andrzeja Dudy w wyborach. Nazywają go jedynym kandydatem, który w okresie globalnych zagrożeń może sprostać trudnym wyzwaniom.

Bielan: Prezydent Duda nie jest homofobem

Prezydent Andrzej Duda broni praw rodziców do decydowania o tym, jak przebiega edukacja seksualna ich dzieci; nie uważam, żeby można to było nazwać...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

„W naszym przekonaniu jest jedynym kandydatem, w tym trudnym okresie globalnych zagrożeń, mogącym sprostać wielkim wyzwaniom. Gwarantuje dobrą współpracę z rządem, nieodzowną dla realizacji wielkich zadań w obliczu których stoi Rzeczpospolita. Jego wybór może uspokoić rozgorączkowane, reprezentujące różne poglądy społeczeństwo” – ocenił inicjator akcji, działacz polonijny z Chicago prof. Marek Rudnicki.

Profesor Marek Rudnicki to prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago, działacz wielu amerykańskich i polskich towarzystw medycznych, były wykładowca i profesor na Wydziale Medycznym University of Illinois at Chicago (UIC). Profesor Rudnicki znany jest w polsko-amerykańskim środowisku medycznym dzięki założeniu Amber Coalition (Bursztynowa Koalicja), organizacji społecznej, która powstała w ramach Polsko-Amerykańskiego Programu Walki z Rakiem Piersi.

„Polonia wspierała kraj przez wiele lat. Przesyłano środki finansowe, gdy była taka potrzeba, wspierano opozycję dla zrzucenia jarzma komunizmu. Walczyliśmy o przyjęcie Polski do NATO. Nadal chcemy i będziemy robić wszystko co możliwe dla godnego wizerunku Polski i Polaków wszędzie tam, gdzie będzie wymagała tego prawda, polska racja stanu i dobro naszych rodaków” – głosi przesłanie.

Rudnicki wyjaśnia, że jest to zbiorowe przedsięwzięcie osób reprezentujących różne środowiska, w tym naukowców i liderów społeczności polonijnej. Wspierając kandydaturę prezydenta Andrzeja Dudy na drugą kadencję, dodaje, widzą w nim zdecydowanie lepszą alternatywę dla Polski i Polaków, przywódcę który będzie najlepiej realizował oczekiwania większości.

– Dzięki polityce prezydenta Dudy staliśmy się mocnym partnerem USA w Europie, wiarygodnym członkiem NATO. Polska jest uznanym liderem państw środkowej Europy w ramach Trójmorza i Grupy Wyszehradzkiej. Jest liderem dążącym do niezależności energetycznej i wzmocnienia siły militarnej efektywnie wynegocjowanej w czasie sprawowanej przez niego prezydentury – twierdzi Rudnicki, który był kandydatem Polonii na senatora RP. Nawiązując do umowy podpisanej w trakcie prezydentury Dudy z ośrodkami naukowymi i medycznymi w USA, prof. Rudnicki wskazał na korzyści płynące z wymiany naukowej i specjalistycznej. Polskim pacjentom pozwala to na dostęp do najnowocześniejszych terapii.

– Niezwykle szerokim i pozytywnym echem w USA odbił się zaproponowany przez prezydenta Dudę przyjazd Polskiej Misji Wojskowej, jedynej grupy spoza USA, która przybyła tutaj, by podzielić się doświadczeniami w walce z wirusem. Umożliwiło to jej jednocześnie pogłębić wiedzę z pożytkiem dla zakażonych COVID-19 w Polaków – podkreślił w wypowiedzi dla PAP profesor Rudnicki.

Biedroń: Panie prezydencie, proszę o spotkanie. Przyjdę z mamą

Panie prezydencie, proszę o spotkanie. Przyjdę z moją mamą. Pan powie mojej mamie, że wychowała kogoś innego niż człowieka, jak to pan powiedział,...

zobacz więcej

Autorzy przesłania przekonują, że ich troską jest budowanie wspólnoty umiejącej przezwyciężać dzielące różnice. Swoje nadzieję opierają na tradycyjnym duchu patriotyzmu i zdolności Polaków do konsolidacji w trudnych momentach historii.

„Stąd, w obliczu osiągnięć ostatnich lat, przywrócenia Polsce jej podmiotowości i decyzji otwierających możliwości dalszego godnego rozwoju, występujemy z przesłaniem do wszystkich Rodaków – popatrzmy uważnie na postępy w ostatnich latach, popatrzmy w przyszłość i zastanówmy się, dlaczego winniśmy opowiedzieć się za prezydenturą Pana Andrzeja Dudy” – głosi deklaracja. Jej autorzy zwracają uwagę, że właśnie podczas kadencji prezydenta Dudy zakończyła się sukcesem wieloletnia batalia, umożliwiająca podróże do Stanów Zjednoczonych tysiącom Polaków bez uciążliwej konieczności ubiegania się o wizy.

„Rok 2020 jest cezurą naszej rzeczywistości historycznej i politycznej. COVID-19, problemy społeczne obecne w Polsce, Ameryce i innych krajach wskazują, że wchodzimy w nowy etap, który będzie wymagał wielu decyzji. Można jednak spodziewać się, że polityka ostatnich lat, oparta o tradycyjne polskie korzenie kulturowe będzie kontynuowana zgodnie z nadziejami Narodu dla stawienia czoła wyzwaniom XXI wieku” – przekonują autorzy dokumentu. (...) I apelują o poparcie kandydatury prezydenta Dudy do rodaków mieszkających zarówno w Polsce, jak i za granicą, do osób utożsamiających się z polskimi korzeniami kulturowymi.„Panie Prezydencie, razem damy radę!” – zwracają się do ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy.

Profesor Rudnicki wyliczył, że pośród sygnatariuszy przesłania są szefowie niektórych największych organizacji polonijnych, ludzie reprezentujący różne nurty polityczne i społeczne oraz kręgi biznesowe. Mieszkają i pracują w różnych stanach i reprezentują różne generacje Polonii amerykańskiej. Pod dokumentem podpisali się m.in. profesor Marek Rudnicki, profesor Waldemar Priebe (University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston), profesor Jim Mazurkiewicz (dyrektor Programu TALL, Texas A&M University) oraz Józef Cikowski – prezes Związku Podhalan Ameryki Północnej i Jan Kopeć – prezes Związku Klubów Polskich, a także rzeźbiarz i profesor Andrzej Pityński (syn pary partyzantów antykomunistycznych, Kawaler Orderu Orła Białego, autor wielu pomników upamiętniających historię Polski, w tym Pomnika Katyńskiego w New Jersey).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej