RAPORT

Wojna na Ukrainie

Reparacje od Niemiec? „To wielki przełom. Widać go w niemieckiej prasie”

Arkadiusz Mularczyk o reparacjach od Niemiec (fot. GettyImages/ Mateusz Wlodarczyk)
Arkadiusz Mularczyk o reparacjach od Niemiec (fot. GettyImages/ Mateusz Wlodarczyk)

Poseł Zielonych Manuel Sarrazin przedstawił propozycję ws. reparacji dla Polski. – W niemieckich mediach temat nagle jest komentowany w czołowych dziennikach. To nowa sytuacja i wielka szansa – mówi portalowi tvp.info poseł Arkadiusz Mularczyk. Dodaje, że osobiście zna wiele osób dotkniętych tragedią II wojny światowej (m.in. inwalidów i ociemniałych), którzy „nigdy nie dostali złamanej marki czy euro”. – Byłoby bardzo dobrze, gdybyśmy jak najszybciej mogli uruchomić fundusz pomocy dla tych ludzi – zaznacza.

Polityk Zielonych ma propozycję ws. reparacji dla Polski

Poseł Zielonych i szef niemiecko-polskiego zespołu w Bundestagu Manuel Sarrazin przedstawił w poniedziałek propozycje, które rozszerzyłyby...

zobacz więcej

Manuel Sarrazin to polityk Zielonych oraz szef niemiecko-polskiego zespołu w Bundestagu. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” zaproponował stworzenie dwóch nowych funduszy dla ofiar wojny i okupacji. Z jednego wypłacane byłyby środki pokrywające koszty opieki medycznej ofiar, drugi byłby przeznaczony dla tych ofiar i ich dzieci, które były dotąd pominięte w wypłatach odszkodowań. Kolejne pieniądze miały by trafić do najbardziej poszkodowanych miejscowości oraz instytucji wspierających polską kulturę.

– To wielki przełom. Widać go w niemieckiej prasie. Po raz pierwszy przedstawiciele Bundestagu w sposób stanowczy mówią, że sprawa reparacji jest otwarta politycznie i moralnie. To niespotykane dotąd stanowisko. Nigdy wcześniej żaden z niemieckich polityków tak nie mówił – zaznacza w rozmowie z nami Arkadiusz Mularczyk, poseł Zjednoczonej Prawicy i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce Od Niemiec Za Szkody Wyrządzone W Trakcie II Wojny Światowej.

„Nie można zamykać oczu”

Co ciekawe, w swojej wypowiedzi Manuel Sarrazin ocenił, że prawnie sprawa reparacji jest zamknięta. – Ja się z tym nie zgadzam. Ale przypominam, że stwierdził również, iż nie można zamykać oczu i uszu na odpowiedzialność za zbrodnie wojenne – komentuje Mularczyk.

Polski polityk zaznacza, że do dzisiaj żyją ludzie, którzy, choć zostali pokrzywdzeni przez III Rzeszę, nigdy nie otrzymali żadnych świadczeń z tego tytułu. – Nigdy nie dostali złamanej marki czy euro. Skoro więc zaproponowano teraz koncepcję uruchomienia pomocy dla ofiar, oceniam to jako niezwykle ważne – mówi.

W oczekiwaniu na obszerny raport

Trzaskowski spełnił 1,5 z 12 obietnic danych LGBT? Lewica ostro punktuje

Hostel LGBT, edukacja seksualna w każdej szkole czy stworzenie centrum kulturowego dla osób LGBT – to tylko niektóre z obietnic, które złożył na...

zobacz więcej

Stwierdza, że osobiście zna wiele osób, a w sumie są ich tysiące, które do dzisiaj odczuwają skutki II wojny światowej. – To inwalidzi, ociemniali, osoby z uszczerbkami na zdrowiu. Żyją w ogromnym poczuciu krzywdy. Byłoby bardzo dobrze, gdybyśmy jak najszybciej mogli uruchomić fundusz pomocy dla tych ludzi – zaznacza.

Arkadiusz Mularczyk zauważa, że temat reparacji mógł się niektórym wydać zamkniętym i nierealnym. – Po dwóch latach podnoszenia tych kwestii, obszernych pracach mających przygotować raport w tej sprawie widzimy, że temat znów żyje i interesuje opinię publiczną – komentuje.

W rozmowie z portalem tvp.info polityk zaznacza, że reparacje już budzą emocje, a wciąż jesteśmy przed publikacją obszernego raportu w tej sprawie.

– To dobrze, że dyskusja, która dotąd toczyła się głównie w Polsce, teraz przeniosła się także do Niemiec. Politycy młodego pokolenia w RFN przyznali, że Niemcy powinni zapłacić Polsce reparacje. To ważne stanowisko, które daje nadzieję na owocne rozmowy – podkreśla.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej