RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzaskowski spełnił 1,5 z 12 obietnic danych LGBT? Lewica ostro punktuje

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. Getty Images/Attila Husejnow)

Hostel LGBT, edukacja seksualna w każdej szkole czy stworzenie centrum kulturowego dla osób LGBT – to tylko niektóre z obietnic, które złożył na początku kadencji w Warszawie Rafał Trzaskowski. Na ich spełnienie ma jeszcze ponad trzy lata. – Na razie zrobił jednak wiele hałasu, a niewiele spełnił – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Maciej Gdula z Lewicy. Okazuje się bowiem, że polityk PO zrealizował dotychczas 1,5 z 12 obietnic.

Ideolodzy LGBT chcą waszego dobra. Nie dajcie im go sobie zabrać

Jeśli obywatel nie ma prawa wyrażać swoich poglądów na temat wprowadzanych siłowo ideologicznych zmian, a homoseksualista do zmiany swojej...

zobacz więcej

„Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie dotrzymał 72 z 77 obietnic, jakie złożył podczas kampanii przed wyborami samorządowymi w 2018 r.” - wyliczali ostatnio politycy PiS.

Z kolei Lewica podkreśla, że wiceprzewodniczący PO podpisując Deklarację LGBT+ złożył kolejnych 12 obietnic. Które z nich już zrealizował? W zeszłym roku roku jako pierwszy prezydent stolicy stanął na czele tęczowego pochodu i objął swoim patronatem Paradę Równości. Chociaż w jej trakcie doszło do wielu kontrowersji i obrazy uczuć religijnych, zapowiedział, że swoją obietnicę chce dalej realizować. Kolejny,chociaż tylko częściowo spełniony postulat, to wprowadzenie do niektórych warszawskich szkół zajęć antydyskryminacyjnych.

RAPORT: KAMPANIA 2020

Po tym, jak PiS wyliczało Rafałowi Trzaskowskiemu za niespełnione obietnice, głównie gospodarcze, Lewica wytyka politykowi opieszałość ws. niesienia pomocy lesbijkom, gejom, osobom biseksualnym i transpłciowym.

– Historia Deklaracji LGBT pokazuje, że na razie Trzaskowski zrobił wiele hałasu, a niewiele spełnił. Z jego wypowiedzi można też odnieść wrażenie, że maksimum tego, co jest w stanie podpisać, to związki partnerskie, a nie równość małżeńska – mówi portalowi tvp.info poseł Maciej Gdula.

”Biedroń podpisałby ustawę o równości małżeńskiej”

Faktycznie trudno przewidzieć, co planuje polityk PO. W 2018 r. Trzaskowski zapewniał, że chciałby być pierwszym prezydentem Warszawy, który udzieli ślubu osobom tej samej płci. Teraz, pytany o tę sprawę, unika odpowiedzi.

Budka uciekał od tematu LGBT, sam zadawał sobie pytania. Konsternacja w studiu

Nie odpowiadał na pytania dziennikarza, zmieniał tematy rozmowy – tak w RMF FM zachowywał się przewodniczący PO Borys Budka. Gdy został zapytany,...

zobacz więcej

– Społeczność LGBT jest dziś atakowana, a Rafał Trzaskowski nie reaguje. Ocenił, że zabieranie głosu może mu zaszkodzić w kampanii, więc sprawę lepiej przemilczeć. Jedynym kandydatem, który broni społeczności LGBT i staje w ich obronie, jest Robert Biedroń – uważa polityk Lewicy.

Gdula przekonuje, że gdyby kandydat jego frakcji trafił do Pałacu Prezydenckiego i otrzymał ustawę o równości małżeńskiej, z pewnością by ją podpisał. – W sondażach szanse Roberta Biedronia na drugą turę nie są bardzo duże, ale w tej kampanii było już wiele zwrotów akcji. Mówiono już w sumie aż o czterech kandydatach, którzy mają szansę na wejście do ostatecznej rozgrywki, więc wszystko może się jeszcze wydarzyć – podkreśla.

Hostel i i wsparcie klubów sportowych skupiających LGBT+

Warszawscy rodzice wściekli na Trzaskowskiego. Marzenia o żłobkach runęły

„W żłobkach miejsc nie ma od dawien dawna” – piszą w sieci rozżaleni rodzice. Ci, których dzieci są najmłodsze, mają do ratusza jeszcze większe...

zobacz więcej

Rafał Trzaskowski przekonywał, że 12 punktów Deklaracji LGBT zrealizuje do końca kadencji. Ma więc na to jeszcze trzy lata. Wymieniliśmy już dwa punkty, które w pełni lub częściowo udało mu się spełnić. Jakie będą kolejne?

To między innymi reaktywacja hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+, stworzenie centrum społecznościowego LGBT+, wprowadzenie do stołecznych szkół „latarników”, rozpoczęcie tzw. edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w każdej szkole, wsparcie klubów sportowych skupiających osoby LGBT+, podpisanie i wdrożenie Karty Różnorodności w Urzędzie i jednostkach miasta, współpraca z pracodawcami przyjaznymi dla osób LGBT+, powołanie pełnomocnika prezydenta Warszawy ds. społeczności LGBT+.

Rafał Trzaskowski podpisanie deklaracji już na początku 2019 r. przedstawiał jako naturalną konsekwencję hasła wyborczego: „Warszawa otwarta, różnorodna i tolerancyjna”.

źródło:
Zobacz więcej