RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trump potwierdza zamiar redukcji wojsk USA w Niemczech

Niemcy zyskują a bardzo źle nas traktują w kwestiach handlowych  – ocenił Donald Trump (fot. Reuters/Jonathan Ernst)
Niemcy zyskują a bardzo źle nas traktują w kwestiach handlowych – ocenił Donald Trump (fot. Reuters/Jonathan Ernst)

Prezydent Donald Trump potwierdził zamiar redukcji wojsk amerykańskich w Niemczech do 25 tys. Jako powód podał zbyt niskie wydatki obronne Niemiec oraz niekorzystne dla Stanów Zjednoczonych relacje handlowe z Rosją.

Republikanie przeciw wycofaniu sił USA z Niemiec

Kongresmeni napisali do prezydenta Donalda Trumpa, że ograniczenie obecności żołnierzy USA w Niemczech zmniejsza bezpieczeństwo na świecie. Pod...

zobacz więcej

Tłumacząc swoja decyzję o wycofaniu części wojsk USA z Niemiec, Donald Trump przypomniał, że Niemcy od dawna nie wywiązują się z przyjętego w ramach NATO zobowiązania przeznaczenia 2 proc. PKB na obronność. Wskazał też na współpracę Berlina z Moskwą przy budowie gazociągu Nordstream 2.

– Dlaczego Niemcy płacą Rosji miliardy za energię, podczas gdy my mamy chronić Niemcy przed Rosją? To tak nie działa – tłumaczył amerykański prezydent. Donald Trump dodał, że obecność żołnierzy USA w Niemczech przynosi temu krajowi korzyści gospodarcze.

– Tak więc Niemcy zyskują, a bardzo źle nas traktują w kwestiach handlowych jako członek Unii Europejskiej. Prowadzimy negocjacje handlowe, ale w tym momencie nie jestem usatysfakcjonowany układem, który oni chcą zawrzeć – dodał.

W ubiegłym tygodniu dziennik „Wall Street Journal” poinformował, że zgodnie z decyzją prezydenta Donalda Trumpa Stany Zjednoczone zredukują liczebność swoich sił w Niemczech z obecnych 34,5 do 25 tys.

Do tego samego poziomu ma tez zostać zmniejszony górny limit liczebności żołnierzy amerykańskich, który teraz wynosi 52 tys.

źródło:
Zobacz więcej