RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Epidemia uderza w przemysł filmowy. Ceremonia rozdania Oscarów przesunięta

Oprócz zmiany daty ceremonii rozdania Oscarów, wydłużony został również okres, w którym swoje premiery mogą mieć filmy chcące ubiegać się o nagrody (fot. Shutterstock/Valeriya Zankovych)

54 Gubernatorów zasiadających w Radzie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej podjęło decyzję o przesunięciu daty 93. ceremonii rozdania Oscarów. Zaplanowana pierwotnie na 28 lutego 2021 roku odbędzie się jednak 25 kwietnia przyszłego roku. Powodem takiej decyzji jest pandemia COVID-19, która poważnie uderzyła w przemysł filmowy na całym świecie.

Ruszyły prace nad kontynuacją nagrodzonej Oscarem animacji

Fani nagrodzonego Oscarem animowanego filmu „Spider-Man Uniwersum” mogą zacierać ręce. Ruszyły właśnie prace nad jego drugą częścią, którą roboczo...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Oprócz zmiany daty ceremonii rozdania Oscarów, wydłużony został również okres, w którym filmy mające ubiegać się o nagrody mogą mieć swoje premiery. Aktualnie kończy się on 28 lutego 2021 roku. Tym samym o Oscary za rok 2020 będą mogły walczyć także filmy, które zadebiutują na początku przyszłego roku. To uzupełnienie zmian dokonanych kilka tygodni wcześniej, kiedy do wyścigu oscarowego tymczasowo dopuszczone zostały obrazy, które nie miały premiery kinowej, a zadebiutowały od razu na serwisach streamingowych.

Nominacje do Oscarów ogłoszone zostaną 15 marca. Z kolei 30 kwietnia, kilka dni po ceremonii rozdania nagród, swoje podwoje otworzy Muzeum Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Ceremonia rozdania Oscarów została przesunięta w stosunku do pierwotnie zaplanowanej daty już po raz czwarty. Pierwszy taki przypadek miał miejsce w 1938 roku, a powodem była powódź, jaka zalała Los Angeles.

W 1968 roku Oscary zostały przesunięte z powodu zamachu, w którym zginął dr Martin Luther King Jr.

Z kolei w 1981 roku przesunięcie ceremonii spowodowane zostało zamachem na ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Ronalda Reagana.

źródło:
Zobacz więcej