RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Minister klimatu: Budowa elektrowni jądrowej od 2026 r., pierwszy reaktor w 2033

Polska chce rozwijać swój program jądrowy, w ramach którego budowa pierwszej elektrowni powinna ruszyć w 2026 r. (fot. IndustryAndTravel)
Polska chce rozwijać swój program jądrowy, w ramach którego budowa pierwszej elektrowni powinna ruszyć w 2026 r. (fot. IndustryAndTravel)

Minister klimatu Michał Kurtyka ocenia, że budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce powinna ruszyć w 2026 r., pierwszy reaktor – w 2033 r., a w 2040 r. powinno działać sześć bloków jądrowych.

PGNiG: Gazprom zwróci 1,5 mld dolarów nadpłaty do 1 lipca

PGNiG podpisało aneks do kontraktu jamalskiego, w którym m.in. uzgodniono, że 1 lipca 2020 r. Gazprom zwróci ok. 1,5 mld dol. nadpłaty za gaz...

zobacz więcej

Kurtyka wziął udział w poniedziałek w wideoczacie z dyrektorem generalnym NEA Williamem Magwoodem. NEA to agencja ds. energii jądrowej działająca przy OECD. Polska jest jej członkiem od 2010 r.

Minister mówił, że Polska chce rozwijać swój program jądrowy, w ramach którego budowa pierwszej elektrowni powinna ruszyć w 2026 r., pierwszy reaktor powinien zacząć działać w 2033 r., a w 2040 r. w kraju powinno działać sześć bloków jądrowych. – Budujemy w Polsce zeroemisyjny system energetyczny, którego atom będzie ważną częścią – mówił Kurtyka.

Przypomniał, że większość polskich elektrowni na węgiel zbliża się do kresu eksploatacji i już dziś trzeba podejmować ważne decyzje, w którym kierunku transformować sektor energii.

Polskie emisje dwutlenku węgla poniżej średniej unijnej. Nowe dane Eurostatu

Polskie emisje dwutlenku węgla spadły w 2019 r. w porównaniu do 2018 r. o 5,7 proc. Polska wypada lepiej niż średnia unijna – przedstawiają...

zobacz więcej

Jak dodał minister, kluczowym elementem wykonalności całego projektu jądrowego są właściwe źródła finansowania. – Musimy być pewni, że mamy finansowe fundamenty, które m.in. zapewniają, że energia elektryczna z atomu będzie konkurencyjna – podkreślił Kurtyka.

Minister zaznaczył, że polski rząd postrzega transformację energetyczną również przez pryzmat bezpieczeństwa energetycznego, czyli np. spadku zależności od importu węglowodorów. Z tego punktu widzenia atom do takiego bezpieczeństwa się przyczynia – ocenił.

Kurtyka mówił też, że nie ma jednej, cudownej recepty na system energetyczny przyszłości.

– W Polsce musimy wymyślić właściwą strukturę, w której swoje miejsce ma i fotowoltaika, i stabilnie produkujący atom – podkreślił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej