RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Andrzej Duda: KUL to szczególne miejsce dla kształcenia w duchu patriotyzmu

W czasach komunizmu to na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Polacy znajdowali miejsce, gdzie mogli się kształcić, tutaj znajdowali azyl, gdzie można było swobodnie rozmawiać o Polsce – powiedział prezydent Andrzej Duda na dziedzińcu KUL. Jak przypomniał, założona w 1918 r. uczelnia jest „równolatkiem niepodległej Rzeczpospolitej” i ma szczególne znaczenie dla budowy w naszym kraju społeczeństw obywatelskiego i kształcenia kolejnych pokoleń Polaków w duchu patriotyzmu.

Prezydent: Leczenie chorób onkologicznych to wielkie wyzwanie cywilizacyjne

Leczenie chorób onkologicznych to jest wielkie wyzwanie cywilizacyjne – powiedział Andrzej Duda. Prezydent odwiedził Centrum Onkologii w Lublinie,...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda wspominał także wykładowcę KUL, kardynała Karola Wojtyłę, późniejszego papieża Jana Pawła II. Jak zaznaczył, cieszy się, że odwiedził lubelską uczelnię w tym szczególnym roku, kiedy obchodzona jest 100. rocznica urodzin papieża Polaka – jak mówił – „naszego papieża, a zarazem waszego wykładowcy, profesora”.

Wskazywał przy tym na stojący na dziedzińcu KUL pomnik Jana Pawła II i prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, obrazujący spotkanie obu hierarchów w 1978 r., zaraz po wyborze Wojtyły na stolicę apostolską.

– Sługa boży Stefan Wyszyński przyszedł, żeby oddać hołd papieżowi, a ten wstał, żeby uścisnąć swojego przyjaciela, ale także człowieka, który tak wiele poświęcił dla Polski i dla wiary – powiedział prezydent.

Jak mówił, to na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim za czasów poprzedniego ustroju Polacy znajdowali miejsce, gdzie mogli się kształcić. – Tutaj mogli pozyskać wiedzę, znajdowali azyl, gdzie można było swobodnie rozmawiać o Polsce, gdzie wykładowcy najczęściej się nie obawiali – wymieniał.

Podkreślił przy tym, że lubelska uczelnia to miejsce, „gdzie trwanie w wierze było czymś całkowicie naturalnym, było normalnością, z której próbowano robić nienormalność w innych miejscach”.

źródło:
Zobacz więcej