RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Misja następcy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a ponownie opóźniona

Prace nad teleskopem utrudniła pandemia koronawirusa (fot. NASA via Getty Images)
Prace nad teleskopem utrudniła pandemia koronawirusa (fot. NASA via Getty Images)

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) nie poleci w kosmos w marcu 2021 roku. Nowa data zostanie ogłoszona przez NASA prawdopodobnie w przyszłym miesiącu. Prace nad teleskopem utrudniła pandemia koronawirusa.

Kosmiczne selfie. Łazik przysłał wyjątkowe zdjęcie

Kim Kardashian i inni celebryci mogą się schować. Najlepsze selfie zrobił łazik marsjański Curiosity. Zdjęcie wykonał przed zdobyciem sporej...

zobacz więcej

NASA poinformowała, iż pomyślnie udały się testy jednego z elementów teleskopu: Deployable Tower Assembly – będzie on służyć do oddzielenia platformy satelitarnej teleskopu od zwierciadła i instrumentów naukowych. Udało się przetestować strukturę w konfiguracji startowej, wraz ze zintegrowanym teleskopem i symulowanymi warunkami nieważkości. Aktualnie teleskop znajduje się w laboratoriach firmy Northrop Grumman.

Jeszcze przed wybuchem pandemii kornawirusa, w styczniu 2020 r., opublikowano raport, w którym wskazywano, iż szanse na wystrzelenie teleskopu w marcu 2021 r. wynoszą 12 proc. Później przyszła globalna pandemia utrudniająca pracę wielu firm i organizacji, co dotknęło także NASA i firm zaangażowanych w prace nad teleskopem.

10 czerwca Thomas Zurbuchen, który jest zastępcą administratora NASA, odpowiedzialnym za misje naukowe, oświadczył, że nie ma szans na start teleskopu JWST w marcu 2021 r. Nowa data zostanie prawdopodobnie podana w przyszłym miesiącu.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ma zostać wystrzelony przy pomocy europejskiej rakiety Ariane 5. Będzie największym obserwatorium naukowym wyniesionym w przestrzeń kosmiczną. Ma mieć zwierciadło o średnicy 6,5 m (dla porównania: średnica zwierciadła Kosmicznego Teleskopu Hubble’a to 2,4 m). Zostanie umieszczony na orbicie wokół punktu libracyjnego L2, w odległości 1,5 mln km od Ziemi.

Projekt prowadzony jest przez NASA. Partnerami są Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Kanadyjska Agencja Kosmiczna.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej