RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Prezydent: Leczenie chorób onkologicznych to wielkie wyzwanie cywilizacyjne

Leczenie chorób onkologicznych to jest wielkie wyzwanie cywilizacyjne – powiedział Andrzej Duda. Prezydent odwiedził Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, które w ostatnich latach zostało rozbudowane i zmodernizowane.

Minister zdrowia: Takich pieniędzy na onkologię jeszcze nie było

Na Narodową Strategię Onkologiczną w najbliższych 10 latach przeznaczymy ponad 11 mld zł. Dodatkowo na świadczenia onkologiczne w tym roku NFZ...

zobacz więcej

Centrum Onkologii w Lublinie to jeden z największych ośrodków onkologicznych w Polsce, który prowadzi pełnoprofilowe, wysokospecjalistyczne leczenie onkologiczne pacjentów nie tylko z Lubelszczyzny, ale również z całego kraju.

Jak mówił Andrzej Duda, centrum to nabiera „nowego, pełnego oblicza”, które będzie „we wschodniej części naszego kraju, jako jedyna placówka o takim potencjale i takiej sile, rzeczywiście wspierać walkę i starania o to, by jak najmniej osób zapadało na nowotwory, zwłaszcza złośliwe, oraz żeby leczenie odbywało się w sposób jak najbardziej skuteczny i jak najbardziej komfortowy”.

– Poczynając od działań profilaktycznych, przede wszystkim badania profilaktyczne, a więc szybką wykrywalność, która stanowi kwestię fundamentalną i przez komfortową terapię, leczenia, rehabilitacje i opiekę – przekonywał.

Duda wskazywał, że to wszystko ma kluczowe znaczenie w leczeniu chorób onkologicznych, które jest „wielkim wyzwaniem cywilizacyjnym”.

Gdzie najwięcej osób umiera na raka? Nowotwory w UE

Na nowotwory najwięcej osób umiera w Niemczech, Włoszech i Francji. Polska znalazła się na piątym miejscu tego zestawienia.

zobacz więcej

Prezydent powołał się na statystyki, które mówią, że w ciągu pięciu lat liczba zachorowań na nowotwory wzrośnie o 15 proc., a w ciągu 10 lat nawet o 28 proc. Mówił, że to zagrożenie związane jest m.in. z rozwojem świata, czynnikami cywilizacyjnymi, ale też m.in. z dietą i stresem.

– To także naturalny element będący konsekwencją wydłużającego się czasu życia człowieka; im dłuższe życie, tym bardziej wzrasta prawdopodobieństwo zapadnięcia na chorobę onkologiczną – zauważył.

W związku z tym wskazywał na potrzebę programu narodowej strategii, która będzie „prowadziła od profilaktyki edukacyjnej o tym, jak żyć, żeby zmniejszać prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór, poprzez diagnostykę i częste badania (...) i w przypadku wykrycia nowotworu, jak najszybsze i jak najskuteczniejsze leczenie jak najnowszymi metodami”.

Wskazywał, że do tego niezbędne są „wyprofilowane ośrodki, które będą te terapie realizowały”. Takim ośrodkiem jego zdaniem jest właśnie Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

źródło:
Zobacz więcej