RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Republikanie przeciw wycofaniu sił USA z Niemiec

Pod koniec ćwiczeń Defender Europe 20 ma zostać ogłoszona liczba żołnierzy, którzy trafią do Polski (fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK)
Pod koniec ćwiczeń Defender Europe 20 ma zostać ogłoszona liczba żołnierzy, którzy trafią do Polski (fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK)

Kongresmeni napisali do prezydenta Donalda Trumpa, że ograniczenie obecności żołnierzy USA w Niemczech zmniejsza bezpieczeństwo na świecie. Pod koniec ćwiczeń Defender Europe 20 ma zostać ogłoszona liczba żołnierzy, którzy trafią do Polski – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Niemcy wciąż na wojennej ścieżce z Trumpem

Mijająca kadencja Donalda Trumpa to czas zaostrzenia relacji między USA i Niemcami. Nasi zachodni sąsiedzi nie umieli przez ostatnie cztery lata...

zobacz więcej

„DGP” dotarł do treści listu 22 republikańskich kongresmenów do prezydenta USA. Jest wśród nich wpływowy wiceszef komisji obrony w Izbie Reprezentantów Mac Thornberry. Politycy, którzy decydują o wydatkach wojskowych, piszą do Donalda Trumpa, że wycofanie sił USA z Niemiec byłoby szkodliwe z punktu widzenia bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

W liście kongresmeni wyrazili zaniepokojenie doniesieniami o tym, że rząd jest zainteresowany zmniejszeniem amerykańskiej obecności w Europie i ustanowieniem górnego limitu żołnierzy (na poziomie 25 tys.), którzy mogliby jednocześnie przebywać w Niemczech. Dodają, że chcą zwiększenia nakładów przez Berlin na obronę, ale „limit wojska znacznie zmniejszy możliwość rozlokowania poprzez Niemcy sił USA na świecie” i wywoła „poważne logistyczne wyzwanie”. Według gazety w dużej mierze pokrywa się to ze stanowiskiem polskich władz.

Informatorzy „DGP” przekonują, że na koniec trwających ćwiczeń Defender Europe 20 spodziewają się ogłoszenia zwiększenia obecności sił USA w Polsce. Dodają, że w prowadzonych od ubiegłego roku rozmowach na temat Fortu Trump nikt nie wiązał tego z obecnością USA w Niemczech.

„Doniesienia Agencji Reutera na temat Fortu Trump (że nie powstanie) określono mianem fake newsa. Od ubiegłego roku rozmowy z Amerykanami idą w innym kierunku. Niebudowania nowych koszar, tylko zwiększenia liczby żołnierzy w ramach obecności tzw. stałej, trwałej i rotacyjnej. Za oceanem nikt się nie pali do przenoszenia jednostek z USA do Polski, stąd w debacie pojawili się »żołnierze z Niemiec«. A Polska nie pali się do nadmiernego finansowania” – powiedział informator gazety.

źródło:

Zobacz więcej