RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pamiętamy o kolejarzach z Oświęcimia. Dziś odsłonięto tablicę pamiątkową

Tablica jest pomysłem Stowarzyszenia Zachowania Pamięci o Armii Krajowej (fot. Twoje Info)

Dziś na placu przed nowym dworcem w Oświęcimiu przy mozaice kwietnej została odsłonięta tablica poświęcona pamięci kolejarzy, którzy pomagali więźniom KL Auschwitz, walcząc w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. 

„Od tego momentu mówimy o Holokauście”. Mocne wystąpienie ambasadora Przyłębskiego

Data 14 czerwca 1940 roku symbolizuje nie tylko tragedię Polski, to przede wszystkim tragedia narodu żydowskiego. Data ta uwypukla też tragedię...

zobacz więcej

Data uroczystości nie jest przypadkowa, gdyż to właśnie 14 czerwca 1940 roku, czyli 80 lat temu z Tarnowa wyruszył pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz. Z kolei w 2006 roku Sejm RP ogłosił dzień 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Podobnie jak data, nieprzypadkowe jest również miejsce, które kojarzy się z koleją i kolejarzami, czyli dworzec. Nowa tablica została wkomponowana w założenia przestrzenno-architektoniczne nowego dworca w Oświęcimiu. Umieszczono ją na murku oporowym otaczającym mozaikę kwietną złożoną z 2500 roślin, która w zamyśle architekta stanowi hołd dla ofiar obozu Auschwitz-Birkenau. 

Przedłużeniem osi architektonicznej i wizualnej koncepcji projektanta jest szklano-kamienna mozaika powstała w latach 1964-65 autorstwa malarza Kazimierza Gąsiorowskiego. Według części materiałów archiwalnych kompozycja nosiła tytuł „Wyzwolenie”. Za znaczeniem symbolicznym przemawiałyby okoliczności powstania dzieła – odsłonięcie nastąpiło w ramach obchodów 20. rocznicy wyzwolenia obozu.

Prezydent złożył hołd ofiarom Auschwitz

Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty na torach obok budynku dawnego Monopolu Tytoniowego w Oświęcimiu. To na nie 80 lat temu wtoczył się pociąg z...

zobacz więcej

Tablica jest pomysłem Stowarzyszenia Zachowania Pamięci o Armii Krajowej. Fundacja Grupy PKP, która przekazała niezbędne środki do realizacji projektu, zajmuje się m.in. popularyzacją dziedzictwa kolejowego oraz spuścizny po kolejarzach, którzy zapisali się na kartach historii Polski. 

Fundacja wspiera organizacje zrzeszające kolejarzy, pamięta o ważnych, historycznych wydarzeniach z udziałem pracowników kolei. Wspólnie z Fundacją Pomocy i Więzi Polskiej Kresy RP stworzono otwartą dla wszystkich bazę kolejarzy, cichych bohaterów II Wojny Światowej. W niej zaprezentowane są sylwetki osób, które będąc na czynnej, kolejarskiej służbie walczyli, przeciwko okupantowi.

 Symboliczne odsłonięcie tablicy dokonało się poprzez przecięcie wstęgi przez premier Beatę Szydło, ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, wicewojewodę małopolskiego Zbigniewa Starca, przewodniczącą Stowarzyszenia Prawo do Prawdy i Społecznego Komitetu Obchodów 14. Czerwca Barbarę Gautier, członka zarządu PKP S.A. Mirosława Antonowicza oraz prezes zarządu Fundacji Grupy PKP Katarzynę Kucharek. 

źródło:
Zobacz więcej