RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rekordowy krwiodawca na fali. Zdradza, kiedy zaczął i ile litrów ma na swoim koncie

Ponad 100 litrów krwi – tyle zamierza oddać Andrzej Lis. 63-letni Mieszkaniec Starego Sącza jest rekordzistą wśród honorowych krwiodawców. W niedzielę 14 czerwca przypada Światowy Dzień Krwiodawcy. Z tej okazji pan Andrzej zdecydował się oddać kolejne 450 mililitrów i łącznie ma na swoim koncie już 95,9 litra – to nie tylko rekord Polski i Europy, ale także jeden z najlepszych wyników na świecie.

Andrzej Duda odpowiedział na apel szpitali

Prezydent Andrzej Duda oddał w piątek krew w centrum krwiodawstwa w Warszawie. „Zachęcam do tego każdego, kto może” – napisał na Twitterze.

zobacz więcej

Pan Andrzej opisuje, że jego przygoda z krwiodawstwem rozpoczęła się 17 sierpnia 1974 roku. – Pierwszy raz oddałem krew w Tarnowie. Namówił mnie do tego szwagier, bo był jakiś wypadek i trzeba było dużo krwi – wyjaśnia.

– Jak oddałem raz, to tak się zaczęło i Bogu dziękować, dalej się toczy – dodaje.

Andrzej Lis z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy, życzy wszystkim oddającym krew dużo zdrowia, bo – jak mówi – jeśli nie będzie zdrowia, to nie będzie krwiodawcy.

– Pierwsza, podstawowa wersja i apel: krwiodawco, przede wszystkim nie szkodzić sobie, a później ratować komuś życie. I to jest podstawa – zaznacza Lis.

Aby przekroczyć barierę 100 litrów pan Andrzej musi jeszcze dziesięć razy oddać krew, czyli jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i będzie to robił co osiem tygodni, powinien osiągnąć swój cel jeszcze przed końcem 2021 roku.

Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony jest 14 czerwca – w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku zrewolucjonizował medycynę, odkrywając istnienie grup krwi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej