RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Święto patrona Lizbony bez śpiewów i tańców. Portugalczycy odcięci od tradycji [WIDEO]

Obchody dedykowane patronowi Lizbony – św. Antoniemu zostały przesunięte na 2021 rok. Tradycyjnie Portugalczycy już w wigilię dnia jego wspomnienia (13 czerwca) rozpoczynali świętowanie, organizując huczne festiwale. Tym razem z powodu epidemii koronawirusa zabrakło wesołych tańców i kolorowych kostiumów. W piątek ulice stolicy Portugalii zdawały się być niemal puste.

W Fatimie rozpoczęły się uroczystości rocznicy objawień z udziałem wiernych

Z udziałem kilku tysięcy pielgrzymów w Fatimie rozpoczęły się w piątek wieczorem dwudniowe obchody 103-lecia objawień maryjnych w tej portugalskiej...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

13 czerwca Kościół Katolicki wspomina św. Antoniego z Padwy, właściwie Fernando Martins de Bulhões. Urodził się on 15 sierpnia 1195 roku w Lizbonie, a zmarł 13 czerwca 1231 roku w Padwie we Włoszech.

W tym roku w Lizbonie zamiast hucznych obchodów, na ulicach można spotkać policjantów, którzy sprawdzają, czy mieszkańcy dostosowują się do obostrzeń zw. z dystansem społecznym. Zabrakło tradycyjnych marszy, a tylko nieliczni wyszli w piątek z domów. Zamiast radosnych śpiewów, na ustach lizbończyków pojawiają się maseczki ochronne.

W sobotę odbyły się jednak uroczystości liturgiczne w kościele pw. św. Antoniego. Po mszy świętej biskup pomocniczy Lizbony Joaquim Mendes Lizbony pobłogosławił – relikwiami św. Antoniego – miasto, kraj i cały świat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej