RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sieci szerokopasmowe. „W dwa lata Polska przegoniła średnią UE”

Polska walczy z wykluczeniem cyfrowym (fot.Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Polska ma najwyższy w skali UE poziom wykorzystania mobilnych usług szerokopasmowych przy bardzo konkurencyjnych cenach. KE opublikowała właśnie unijny ranking gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego.

Razem z 5G przyszła panika i dezinformacja. Chaos „wspiera rosyjską propagandę”

Już za kilka dni w Polsce pojawi się pierwsza w Polsce sieć 5G. Zasięgiem zostaną objęci mieszkańcy siedmiu polskich miast, poprzez 100 nadajników....

zobacz więcej

Polska zajęła 23. miejsce w opublikowanym przez KE unijnym rankingu DESI – indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego – na 2020 r. Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, w ciągu roku Polska awansowała o dwa miejsca.

Na indeks składa się pięć wskaźników: łączność, kapitał ludzki, użycie internetu, integracja technologii cyfrowych oraz cyfrowe usługi publiczne.

W najnowszym rankingu Polska uzyskała niemal 45 punktów na 100. Średnia unijna to 52,6. Pierwsza Finlandia miała indeks na poziomie ponad 72, ostatnia Bułgaria – niecałych 37.

Jak podkreśliło Ministerstwo Cyfryzacji, rok wcześniej Polska miała 41,6 przy średniej unijnej 52,5. – W rankingu DESI z roku na rok radzimy sobie coraz lepiej – to efekt naszej konsekwentnej pracy. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że mamy jeszcze nad czym pracować. Robimy to, a efekty będzie można zobaczyć w przyszłorocznej edycji rankingu – podkreślił minister cyfryzacji Marek Zagórski. We wskaźniku łączność Polska wynikiem 12,8 uplasowała się powyżej średniej unijnej, wynoszącej 12,5.

Jak podkreśliło MC, Polska ma najwyższy w skali UE poziom wykorzystania mobilnych usług szerokopasmowych przy bardzo konkurencyjnych cenach. Wysokie wyniki, jeżeli chodzi o zasięg stałych sieci o bardzo dużej przepływności oraz sieci 4G, przyczyniły się do poprawy ogólnego wyniku – zaznaczyło ministerstwo. Na tle Unii polska zajęła tu 15. Miejsce.

Wskaźnik kapitał ludzki wyniósł 9,32 przy średniej dla UE 12,3. Jak wskazało MC, to 22. miejsce, ale pozycja Polski powinna rosnąć.

„Sieć 5G szansą dla gospodarki”

Na terenie Politechniki Łódzkiej uruchomiono sieć badawczą 5G. Przedstawiciele rządu podkreślają, że nowoczesna sieć komórkowa określana jako 5G to...

zobacz więcej

– Na wielu polach prowadzimy intensywne działania na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych obywateli. Jednym z naszych najnowszych działań jest przygotowanie nowej strategii – Programu Rozwoju Kompetencji Cyfrowych. Koncentrujemy się w niej na umiejętnościach, które są potrzebne obywatelom, specjalistom w dziedzinie ICT, pracownikom MŚP oraz pracownikom administracji publicznej – wskazał minister cyfryzacji Marek Zagórski.

– Pracujemy też nad nowym Programem Operacyjnym Polska Cyfrowa na lata 2021-2027. Tutaj koncentrujemy się na m.in. wsparciu rozwoju infrastruktury szerokopasmowej, e-usługach, ale także na podstawowych i zaawansowanych umiejętnościach cyfrowych, podnoszeniu kwalifikacji oraz zdobywaniu umiejętności potrzebnych w przyszłości – dodał.

Wskaźnik użycie internetu dla Polski wyniósł 7,45 przy średniej dla UE 8,7, integracja technologii cyfrowych – 5,25 przy średniej 8,27, a cyfrowe usługi publiczne – 10,1 przy średniej 10,8.

Jak podkreśliło Ministerstwo Cyfryzacji, ostatnie miesiące to czas rekordowego zainteresowania Polaków e-administracją. Według resortu, najlepszym wskaźnikiem i dowodem na potwierdzeniem słuszności tej tezy jest zainteresowanie profilem zaufanym. Obecne korzysta z niego dokładnie 6 962 223 osób, z czego tylko w tym roku przybyło ponad 2,3 miliona nowych właścicieli PZ. To więcej niż w poprzednich latach przybywało w ciągu roku.

Prowadzimy i finalizujemy wiele inwestycji infrastrukturalnych. Dzięki nim Polacy z różnych części kraju będą mieli łatwiejszy dostęp do szybkiego internetu. Niebawem ruszą kolejne inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe. W tym zakresie nie zapominamy o nikim, zaczynając od nauki dzieci po pracę z seniorami – zaznaczył Zagórski.

Jak zaznaczył z kolei Piotr Woźny, były prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „dzięki dobrze zaplanowanemu wydatkowaniu środków i konsekwentnym działaniom w dwa lata Polska przegoniła średnią UE, jeżeli chodzi o gospodarstwa domowe podłączone do sieci szerokopasmowych i w zasięgu tych sieci”.

źródło:
Zobacz więcej